Статтю 7 закону «Про освіту» оскаржували 48 нардепів

Конституційний суд оприлюднив рішення від 16 липня, згідно з яким визнається конституційність закону «Про освіту». Текст рішення оприлюднено на сайті суду.

Як зазначається в рішенні, українська мова як державна є обов’язковою на всій території України в державній сфері, а також в публічних сферах суспільного життя, зокрема і в сфері освіти.

Дослідивши закон в аспекті забезпечення балансу між вивченням і застосуванням державної мови і вільним розвитком, використанням, захистом мов національних меншин та корінних народів України, КСУ дійшов висновку, що закон гарантує національним меншинам та корінним народам України право на вивчення рідної мови та передбачає вивчення державної української мови, що є однією з умов їх повноцінної інтеграції в українське суспільство.

Крім того, наголошується, що закон створює законодавчі передумови для ефективного функціонування і розвитку державної мови, можливості використання української мови в усіх сферах суспільного життя, у яких вона має бути обов’язковим засобом спілкування.

Ухваливши Закон, держава створила умови для повноцінної реалізації відповідних прав національних меншин, в тому числі корінних народів України, вивчати рідну мову, а також отримувати освіту державною мовою незалежно від походження, повноцінно реалізовувати визначені Конституцією України права.

«У такий спосіб забезпечується рівність кожної особи у реалізації вказаних прав незалежно від національності та мови спілкування», – йдеться у рішенні.

Крім того, Конституційний Суд України, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про відсутність порушень конституційної процедури розгляду, ухвалення Закону та набрання ним чинності.

Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Як відомо, закон «Про освіту» набув чинності 28 вересня 2017 року. Документ визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є українська, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома або більше мовами. Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською в окремих класах комунальних закладів дошкільної та початкової освіти.

У свою чергу 48 народних депутатів оскаржили у КСУ статтю 7 зазначеного закону. Автори подання стверджують, що відповідно до цієї статті представники нацменшин позбавляються права з 5 класу школи здобувати освіту національною мовою. Парламентарії зазначають, що відповідно до нового закону представники нацменшин можуть реалізовувати своє право на навчання рідною мовою тільки в дошкільних закладах і початковій школі і лише до 2020 року.

Варто зазначити, що у зв’язку з ухваленням закону про освіту уряд Угорщини блокує проведення комісії «Україна-НАТО».