Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Переговорники з боку бойовиків «ДНР» озвучили свої умови на переговорах у Мінську. Зрозуміло, що апетит приходить під час трапези, але це той випадок — коли корону на  голові хочеться поправити лопатою.

Зрозуміло, що представники бойовиків озвучили не свої «хотілки», а ультиматум Кремля. Але суті це не міняє — ми нарешті почули весь список вимог. І, судячи з нього, на мінському процесі можна ставити крапку.

Отже, по порядку — що хоче Москва закріпити в Конституції України для «ДНР».

Перше — квота у Верховній Раді. Не просто депутати, обрані в цих регіонах, — а група, з якою інша частина ВР зобов’язана погоджувати всі ухвалені закони. Крім цього, саме група «ДНР» отримує право вето на будь-які рішення України в галузі зовнішньої політики. Тобто про ЄС і НАТО можна відразу забути.

Друге — амністія. Не вибіркова, а тотальна. Для всіх бойовиків і для диверсантів, затриманих на території України.

Третє — широка автономія. Тобто «ДНР» повинна отримати право на своїх умовах торгувати з РФ, обирати власний парламент, уряд і президента. Самостійно і без узгодження з Києвом формувати штат поліції, служби безпеки, судових органів, прокуратури, прикордонних військ та інших установ.

Загалом, усім бойовикам знайдеться робота в силових структурах, на які Київ впливати ніяк не буде. Вся влада в регіоні — незалежна від Центру, проте має можливість контролювати Верховну Раду. Фактично «ДНР» і Кремль вимагають більше, ніж незалежність для так званої «республіки». Вони хочуть абсолютної незалежності. Плюс вільний в’їзд на територію України. Плюс право вето у Верховній Раді. І фактично відкритий коридор для російської армії та контрабанди (силовики та прикордонники Києву не підкоряються).

А ще Україні дають право фінансувати інфраструктурні проекти, відновлення розграбованих підприємств, а також платити пенсії та допомоги з безробіття. Ну, напевно, окремих виплат бойовикам, як учасникам бойових дій, теж зажадають. Це — більше, ніж отримала Чечня після фактичної перемоги над Росією. Права вето в Держдумі у них немає.

Українська сторона вимоги відхилила. Але мені здається, що їх варто ще раз уважно перечитати. А потім подумати над правильними запитаннями для всеукраїнського референдуму. А апетити бойовиків і Кремля потрібно всіляко заохочувати. Нехай вимагають більше. Українцям легше буде проголосувати за правильне рішення цієї проблеми.