Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Пропозиція Арсенія Яценюка перед внесенням змін до Конституції порадитися з народом викликала справжній ефект вибуху бомби. Політики, політологи та прогресивна громадськість, як по команді, стали на захист права еліти самостійно переписувати Основний закон — у міру можливості не посвячуючи цікавих, але пересічних громадян у деталі процесу.

Справді — нічого там простолюдинам дивитися. Цар із боярами «перетре», з послами узгодить — і ухвалять, що треба. Руки геть, загалом.

Таке враження, що вони вже непомітно прийняли поправку про те, що українські громадяни поділяються на дві категорії. Одні ухвалюють рішення, а інші зобов’язані виключно їх виконувати. І спробу віддати шматочок влади народу бояри сприймають просто як замах на свої священні права.

Агов, дорогі наші в усіх сенсах еліти? Ви там не захопилися? Країну не переплутали?

«Народ темний і дурний», «Царю видніше» — ці всі гасла працюють, але на північ і на схід від нас. Там саме така позиція партнерства народу та влади вважається природною. Це у них в крові бажання бачити біля керма помазанника, а у нас уже давно гетьманів обирали та переобирали. Інша культура.

Чи ви вважаєте, що народ справді темний і не в змозі ухвалити правильні рішення з важливих питань? Вибачте, тоді вам потрібно поміняти народ на відповідніший. Ми будемо сумувати, напевно, але переживемо.

Дозволю собі нагадати, що саме цей народ вийшов на Майдан і стусанами прогнав Януковича в Ростов, а його команду — ще далі. А ви, мудрі й елітарні, досі їх повернути та посадити не можете. Цей народ захистив Україну на фронті. І саме з цим народом волонтери змогли одягнути, взути та прогодувати армію у найкритичніший час.

Так що народ усе правильно розуміє. І рішення вміє приймати — відмінні. Закон поганий про референдум? Згоден — поміняйте у Верховній Раді цей закон на робочий. І голову ЦВК Охендовського поміняйте — щоб не було спокус.

Референдум, навіть консультативний — архіважливий інструмент демократії. Кулуарні рішення, договорняки та міжсобойчики, всі спроби вирішувати за людей в Україні закінчуються однаково. І ніякі «ширки», ніякі побажання «партнерів» із Парижа чи Москви не змінюють картини.

Влада в Україні належить народові, який наймає на роботу менеджерів із управління державою або законотворчості. Тимчасово винаймає, з правом дострокового звільнення.

Немає еліти. Немає сакральної влади. Є просто наймані менеджери. І будьте ласкаві погоджувати серйозні рішення з цим своїм роботодавцем.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ