Кирило Сазонов, політолог, блогер

Якщо птах виглядає, як качка, ходить, як качка і крякає, як качка – не варто шукати складних пояснень. Швидше за все, це качка і є. Бритва Оккама і всі ці речі. Але якщо людина виглядає, як ідіот, каже, як ідіот, робить ідіотськи-люте обличчя, розмахує повітряною кулькою і намагається зайти до вас зі спини – з висновками поспішати не слід. Може він зовсім не ідіот. Або ідіот, але з чіткою інструкцією. І до кульки варто було б придивитися уважніше. Може це і не кулька зовсім. Так чи інакше, спиною краще не повертатися.

Отже, днями в так званій ДНР організували в терміновому порядку «військові збори резервістів». Із різних міст області зібрали 27 тисяч чоловіків, які раніше не мали відношення до бойовиків, організовано вивезли на полігон під Шахтарськом та позаймались нісенітницею. Вибудували в якийсь організований натовп, виголосили промови, заспівали гімн ДНР, видали тридцять автоматів на відповідальне зберігання і розвезли по рідних містах. Пообіцявши іншим роздати зброю за місцем прописки. На випадок раптового настання України. До речі, можуть реально роздати. У Воєнторзі цього добра повно. Ідіоти, чесне слово. У всякому разі, саме так до цього цирку поставилися сторонні глядачі. Або просто виглядають, як ідіоти?

Насправді в цій процедурі ідіотизмом виглядає все відразу. Збори, довга дорога в Шахтарськ, довга побудова, години промов і співу, а потім довга дорога додому. Спалили тонни бензину. Картинка для РашаТВ є, але так собі по переконливості. Що стосується «посилення бойової потужності армії ДНР», то це навіть за межею ідіотизму. У разі настання ЗСУ, так звані резервісти навіть зі зброєю на дому особливих проблем не створять. І це якщо українська армія попре в лоб, а якщо буде висадка десанту відразу по ряду населених пунктів, то так званим резервістам краще відразу спилювати мушки на виданих стовбурах. Щоб потім не було так нестерпно боляче в процесі перевиховання до прибуття правоохоронців. Дійсно, виглядають, як ідіоти.

Насправді смішного тут взагалі нічого немає. І якщо Захарченко остаточно впав у прострацію, то стоять на ключових позиціях російські «відпускники» накази виконують чітко і без будь-якої ініціативи. Значить, рішення про цей парад ідіотизму взяли в Москві. І реалізували. Тобто ідіотизмом тут і не пахне. Посміявшись, задаємо собі просте запитання – навіщо Кремлю цей цирк зі створенням резерву (і ймовірним озброєнням оного), якщо у військовому сенсі всі ці сили проходять по категорії «м’ясо». Відповідь досить проста, але при цьому не менш страшна. М’ясо і є. Для України.

Що робити кремлівським сценаристам із 27 тисячами дорослих мужиків, які за три роки не виїхали в Україну, а й в бойовики не записалися? Замазати. Вписати у своє рівняння примусово. Військові збори. Резервісти. Під рушницю в будь-який момент. Усе просто. На бойові якості плювати. Можна змусити пройтися в потертому камуфляжі з АК в руках на урочистому параді під камерами. Можна на тиждень забрати охороняти якийсь безглуздий кордон. А можна з цього самого кордону кинути в наступ. Зрозуміло, що професіоналам із ЗСУ такі атакуючі на один зуб, а артилеристам взагалі все одно хто там – дайте тільки координати. Але ж ніхто і не ставить собі за мету успішний наступ. Все набагато підліше, як це прийнято у Мордора.

Сценаріїв усього два. Перший, найбільш м’який (і тому самий малоймовірний, оскільки з чого це кремлівським стратегам проявляти м’якість на окупованій території) це просто замазати 27 тисяч осіб. Одягнути форму. Змусити пройтися зі зброєю під камери. Присягнути «ДНР». Офіційно оформити резервістами фейкового ополчення. Можна виплатити по парі тисяч преміальних. Юридично цього повністю достатньо. І якщо військам і кураторам РФ доведеться терміново бігти з Донбасу, то це вже буде проблема України – що з ними робити?

Амністію? А як їх відрізнити від реальних ворогів? За формою? Чи брав у руки зброю? Чи отримував гроші? Ну, ви зрозуміли набір формальних ознак і домашні заготовочки під них. Амністія або всім або нікому – юридично інакше складно сформулювати. Або Україна пробачить усім, хто воював проти неї, або всіх посадить.

Хто не оцінив масштаби, помножте 27 тисяч на два – з дружинами. Це буде 54 тисячі людей, які страждають через «Київську хунту». Жертви, мати їх за ногу. Додайте сміливо ще дітей – у когось немає, а у когось двоє. Якщо 81 тисяча, це мало (а це багато навіть із точки зору місткості в’язниць), можете додати братів, сестер, сусіда, друга, маму з тещею і тоді отримаєте приблизний масштаб проблеми. Ці люди надовго залишаться одночасно громадянами України та її ворогами.

Тепер, коли всі оцінили масштаб проблеми, дозволю собі нагадати, що це був м’який сценарій. А якщо цей натовп розіб’ють на групи, посилять досвідченими «старшими товаришами» і кинуть в наступ? Навіть не на безглуздий кривавий лобовий штурм укріплених позицій, а на просочування по обхідним стежкам? Звичайно, рано чи пізно наші їх всіх виловлять. Когось відстріляють, когось затримають. І ми отримаємо велику кількість реальних військових злочинців – і яка різниця, що для більшості це перший бойовий вихід. І після відходу військ РФ із Донбасу ці люди-резервісти зі своїми сім’ями, друзями та іншими сусідами будуть нашою проблемою. І простого рішення ось так відразу не видно. Якщо людина виглядає, як ідіот, діє, як ідіот і каже, як ідіот… це ще нічого не означає. Він може бути хитрим покидьком або ідіотом, який виконує чужий наказ…

Джерело: Кирило Сазонов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ