Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Чим годувати жителів окупованих територій — підступне запитання. Бо простої відповіді на нього не існує. Та й сама відповідь вторинна. Головне — хто на це запитання відповість.

Самопроголошені «вожді червоношкірих» вирішити це завдання спроможні лише в короткостроковій перспективі, віджимаючи чужу власність і розпилюючи на метал підприємства. У перспективі цю ношу на себе повинен взяти хтось із великих регіональних гравців. Україна і Росія.

У Росії пропонують «компромісний» варіант з розділення відповідальності за окупований Донбас. Україні передають почесне право годувати регіон і гарантувати всі соціальні виплати, а Росія візьме на себе невдячну роль політичного управління. Природно, що такий «компроміс» не зустрічає розуміння у Києві.

Зараз ситуація балансує на межі інтересів. Роботи в регіоні мало. Гроші надходять частково з України (пенсії і соцвиплати плюс оплата контрабандного вугілля, тютюну та алкоголю). Свій внесок робить і Росія — це також пенсії, оплата за розпиляне на метал шахтне або промислове обладнання, зарплата бойовикам і частка від виручки за постачання через «ДНР-ЛНР» зброї терористам на Близький Схід.

Але металобрухт рано чи пізно закінчується. Російський бюджет зазирнув у прірву подивитися: «Що там із цінами на нафту» і зірвався навздогін. Тож фінансова катастрофа в регіоні неминуча вже в 2016 році.

Головне питання — якою буде українська тактика на той момент? Збільшення фінансування підконтрольного РФ регіону за рахунок українського бюджету та Пенсійного фонду? Ситуація вже зараз іноді доходить до абсурду, коли покалічені бойовики оформляють собі регрес, начебто отримали травми в шахті. Або ж Україна припинить витрачати гроші, зваливши вартість окупації на російський бюджет?

Росія воліє першого варіанту. Вожді й прихильники ДНР — теж.

Відповісти на це тактичне питання можна спонтанно. Але значно мудріше — в рамках загальної стратегії відносин з окупованими територіями.

Годуємо і чекаємо, доки Росія добровільно піде? Ставимо «залізну завісу», роздуваючи для РФ ціну окупації? Ідеального рішення не існує. Але відсутність виразної стратегії змусить нас грати за російським сценарієм — гроші наші, влада Кремля. Дурнішого не придумаєш.

Якщо у нардепів немає відповіді — можна запитати у народу. Референдум легітимізує будь-яке рішення.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ