Кирило Сазонов, політолог, блогер

Чудова новина для одеситів і не тільки. У міжнародному аеропорту «Одеса» почалося будівництво нової злітно-посадкової смуги. Проект серйозний і на його реалізацію буде потрібно близько тридцяти місяців. Зате після закінчення будівельних робіт аеропорт зможе приймати і відправляти повітряні судна всіх класів. Я вітаю міністра Володимира Омеляна і переходжу до суті – чому це так круто.

Перше і очевидне – там з’явиться потужний повітряний хаб, а значить нові робочі місця. Зарплати, до речі, в авіаційній сфері – найвищі в Україні. Плюс кафе і магазини для транзитних пасажирів, парковки, готелі, податки за землю та інші традиційні корисні речі. Але найцікавіше, що це не головне. Прямі фінансові надходження – не головне. Так буває, коли основний ефект іде в якості побічного.

Ми маємо пристойні шанси заманити туди відразу кілька лоукостів. Знаючи ставлення міністра до цього питання – можна не сумніватися, що цей напрямок вже активно опрацьовується. А про лоукости, дорогі друзі, я давно хотів написати одну важливу річ. Це не тільки (і навіть не стільки) для того, щоб ми могли недорого кудись літати. Найважливіший ефект від лоукостів – щоб недорого і багато літали до нас. Розумієте, що це дає для Одеси? А для області? Якщо паралельно з будівництвом нової злітної смуги зробити в регіоні хороші дороги вздовж узбережжя і дати зелене світло розвитку туризму на узбережжі? Мільярди інвестицій, сотні тисяч робочих місць, конкуренція і розвиток. Крим від заздрості зазеленіє сильніше, ніж при нормальному зрошенні.

Уявляєте масштабність проектів, обсяги інвестицій і перспективи Одеської області через два-три роки? Але ж про дороги в цій зв’язці вже говорять предметно і навіть з кошторисами. Ще б пак під час землевідведення і проектах курортної сфери навести порядок, але це вже в руках місцевих рад. Там є певні проблеми і питання, але грошам усе раді, та й поліція, прокуратура і СБУ вже зачищають регіон від традиційної мафії. Я впевнений – буде дуже круто. Львову варто йти цим же шляхом. Аграрна галузь, видобуток копалин і торгівля сировиною – вчорашній день. Рулить сфера послуг, туризм та супутні кластери.

Так, до речі, ще один момент. Я просто сьогодні встряв у пару суперечок зі свідками секти святого Міхо і навіть образив почуття віруючих. В Одесі та області буде все дуже круто, але доведеться почекати. Такі проекти вимагають часу на реалізацію. Чому не зробили раніше? Та тому що ніхто ці проекти для регіону не просував і не лобіював. Місцевим депутатам землевідведень вистачало на хліб насущний, а губернатор Саакашвілі зібрав цирк і влаштував по країні з антикорупційними форумами. Мені дорікають, що я не люблю його і це справедливо. Не люблю. За обмануті надії і провалені шанси.

Якби він працював на Одесу – ми б уже скоро пожинали перші плоди, про які говоримо зараз. А будівельна і транспортна галузі вже давно освоювали б мільярдні бюджети інвесторів, а не держави. Можливостей у нього було багато – губернатор зі своїм прокурором і начальником поліції, особистий друг і близький соратник президента – будь-який проект можна було б реалізувати. Але є те, що є. Ну і чорт з ним. Краще пізно ніж ніколи. Одеса – удачі вам! Стати центром туризму для цінителів історії, гумору і простих пляжників.

Джерело: Кирило Сазонов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ