Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Маленька сенсація — Віктор Чумак відмовився від посади в Національному Агентстві протидії корупції. Вирішив залишитися у Верховній Раді. Все-таки правильно не здавав мандат — спалювати мости іноді собі дорожче.

У чому сенсація, запитаєте ви?

А Чумак не пішов у фракцію БПП. Він вийшов звідти й тепер — позафракційний. Тим самим він підтвердив факт розколу в фракції. Але це окреме питання. Тут важливо інше — він викинув на смітник всі цікаві кар’єрні варіанти. У всякому разі, так це виглядає. І тут треба розбиратися докладніше.

Бо Віктор Чумак — розумний. І досвідчений у парламентських інтригах. Людина, яка при Леонідові Кучмі дослужилася до генерала у відомстві Литвина, а при Януковичі очолила парламентський комітет по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю, зобов’язана бути розумною. Нехай нікого і не спіймав з корупціонерів, але при Януковичі саме така тактика була ознакою розуму.

Чумак практично не помиляється в стратегії і тактиці парламентських та інших інтриг. Стежити за його діями — чудовий спосіб заздалегідь визначати напрямок політичного вітру. Розумна людина, навіть якщо вона не друг, здатна приносити користь.

Отже, що ми маємо в сухому залишку? Впливовий нардеп, лідер групи в БПП отримав таку жадану посаду в НАПК. Чиста й чесна висока зарплата, статус, вплив — відмінний варіант. З іншого боку, й старе місце було зусібіч хорошим.

Непростий вибір між хорошим і дуже хорошим Віктор Чумак зробив несподівано — вибрав найгірший варіант. Позафракційний нардеп. Який тепер ні на що не впливає і автоматично рве зв’язки з керівництвом країни та парламенту (це така фракція, що поняття нероздільні). І йде на вільні хліби із зарплатою 4700 гривень. Маячня? Повна відсутність логіки?

Так, на перший погляд — людина збожеволіла. Але це не так. Якщо розумна людина скоює нелогічний вчинок — проблема не в ній. Проблема в логіці, якою ти оперуєш. Або вона — з дефектами, або ти не бачиш повної картини.

Відмова Віктора Чумака від хорошого місця в НАПК і фракції БПП — лише на перший погляд дурість. Так, позафракційний нардеп — це сьогодні не цікаво. А завтра? А завтра у нас з’явиться нова партія. З почесним лідером (щоб закон не порушувати) Михеілом Саакашвілі.

Санкціонований цей сценарій безпосередньо президентом, щоб у разі дострокових виборів отримати потужного союзника в парламенті. Чи ви думаєте, будь-який губернатор може собі дозволити забити болт на роботу, корупцію в ОДА, снігову блокаду області — і їздити по всій країні з антикорупційними форумами? Нічого подібного. Таке можливе тільки з дозволу президента. І в новій партії (а в перспективі — й фракції) Віктор Чумак займе якщо не перше, то одне з перших місць. Не дарма він по цих формах їздить і промови штовхає.

Не потрібно говорити, що Чумак — нелогічний. Просто ваша логіка крива.

Найсмішніше, що в усьому цьому красивому проекті є дуже небезпечне місце. Порошенко переконаний, що зможе завжди повністю контролювати Саакашвілі та його проект. При цьому соратники Саакашвілі у вузькому колі над цією переконаністю президента відкрито сміються. Вони вважають, що прийшовши до влади — можна буде не виконувати накази, а диктувати свою волю. І взагалі — обійтися без Порошенка.

Вони здійснюють ту саму помилку, що й ті — хто сьогодні сміються над Чумаком. Недооцінюють потенційного супротивника.

Загалом, попереду нас очікує нова партія, великі інтриги та  не виключена епічна картина. Це битва творця Петра Олексійовича з власним творінням — партією Саакашвілі. Ну, й Валентин Наливайченко там у грі по самі вушка, якщо хто не зрозумів за списком учасників.

Для України це потрясіння однозначно зайве. А ось для ключових гравців результат непередбачуваний. Може, один візьме гору, може — інший. Плюс президент сусідньої держави на букву Х весь час мріє про внутрішньоукраїнський конфлікт. А хлопці з ЄС і США тут поруч і зі своїми інтересами. Нудно не буде.

Результат непередбачуваний. Але ми стежитимемо за Віктором Чумаком. Він завжди заздалегідь вибирав правильний бік. Заздалегідь! Ця навичка — значно крутіша за будь-які інсайди від «джерел».

Нардеп Віктор Чумак, якого сьогодні хотіли позбавити мандата, вийшов із фракції БПП
Нардеп Віктор Чумак, якого сьогодні хотіли позбавити мандата, вийшов із фракції БПП

БЕЗ КОМЕНТАРІВ