Кирило Сазонов, політолог, блогер

Знову страшна «зрада» в енергетиці і знову за авторством Юлії Володимирівни. Вона звернулася до НАБУ, до Генпрокурора з вимогою розслідувати корупцію прем’єр-міністра Гройсмана. Причина – рішення уряду про виділення кредиту держбанком для ДП «Енергоринок». Я писав про цей кредит тиждень тому і про те, як він дозволяє пройти зиму без підвищення тарифів. Але хіба Тимошенко потрібна реальність? Ні, потрібен фільм жахів.

У заяві прекрасно все. Змова олігархів, бюджетні гроші і весь традиційний набір страшилок. Плюс підвищення тарифів в перспективі. Звідки вона бере ці ідеї?! Навіть горезвісну формулу «Роттердам +» згадала, але побіжно і акуратно. Просто тому, що вугілля за цією формулою оцінюється набагато дешевше, ніж те, яке ми реально купуємо в ПАР і США. Тож, особливо не попіаритися. Ну, а я перейду від чергової страшилки Тимошенко до реальної картини. Вона дійсно тривожна, але зовсім не тому, про що розповідають деякі політики.

За запасами вугілля у нас антирекорд – давно ми не входили в зиму з такими мізерними запасами. Причина банальна – гроші. Їх не вистачає. Ні держпідприємствам, ні приватникам. І на те є дві причини. Тому що «Роттердам +» дає нам середню ціну за 12 місяців, тобто 2113 грн за тонну. А купуємо ми в ПАР по 95 і в США по 105 доларів за тонну. Перекласти за курсом не складно? Плюс заборгованість ДП «Енергоринок» перед підприємствами генерації вже близько 10 мільярдів. Купувати немає за що. Ось, власне, вся правда про реальну проблему.

Кредит на погашення шматочка боргу – та соломинка, яка повинна виручити нас в критичній ситуації. Щоби БЕЗ ПІДВИЩЕННЯ ТАРИФІВ перезимувати в теплі і без віялових відключень. У молитві про те, що сильних морозів не буде. Кредит доведеться віддавати, це очевидно. Але вугілля потрібне не просто зараз, воно потрібно вчора. Є, звичайно, інші варіанти вирішення. Можна спробувати «пограти» потужностями АЕС під час маневрів зі зміною потужності. Правда, спроба така вже мала місце і закінчилася погано – Чорнобилем. Можна просто роздати гроші вкладникам різного роду фондів, видати на руки по тисячі гривень, як робила Юлія Володимирівна в старі добрі часи. І краще дрібними купюрами – ними можна довше топити довгими і холодними зимовими вечорами.

Джерело: Кирилл Сазонов