Лариса Волошина, блоґер

Коли ми говоримо про рівноцінність обміну, ми говоримо не про пропорцію «один до одного», ми говоримо про те, чи відбулися політичні поступки в обмін на людей. Я вам хочу нагадати, що 25 травня було рішення міжнародного трибуналу з морського права, яке вимагало від Росії звільнення військовополонених моряків. Через місяць РФ замість того, щоби виконати цю вимогу, надіслало Україні ультиматум, який передбачав, що Україна і моряки погодяться на те, що біля берегів окупованого Криму відбувся перетин російського кордону. Це неприпустимо. І після того, як український МЗС сказав, що це неприпустимо і український МЗС має просто звільнити людей, як цього вимагає трибунал, Росія відзвітувала, що вона виконала вимоги трибуналу, а українська сторона у вигляді новообраної влади не дала заперечень. Замість цього почався процес так званого обміну. У мене питання. На скільки українських бранців можна було поміняти оце рішення по трибуналу. Я хочу нагадати, що невиконання рішення трибуналу з морського права в якості санкцій передбачає заборону вхід російських суден до будь-яких світових портів. Для країни, яка торгує нафтою, це дуже великі втрати. Замість того, щоби почати процес, принаймні заявити, що Росія не виконала цих вимог, що вона не звільнила моряків і кораблі, Україна вирішила якось тихо домовлятися.

Коли ми говоримо, що в цьому списку відсутні кримськотатарські прізвища, про що ми говоримо? Що серед тих 84 прізвищ кримських бранців, чим відрізняється ці кримські татари від Едема Бекірова? Тим, що вони були змушені взяти російські паспорти на окупованій території і РФ говорить, що це наші російські громадяни, про них мова не йде. Чому Україна не наполягає на звільненні цих людей? Чому Україна робить вигляд, що ті люди, серед них є не тільки кримські татари, є Штибліков, Дудка – українці, яких РФ вважає своїми громадянами – і Україна чомусь не говорить, навіть не заявляє позиції, що ці люди – наші громадяни і ми не погоджуємось з цією позицією.

На сьогодні відбулась дивна ситуація. Обмін відбувся, але ми не маємо навіть після обміну чіткої позиції по кримськотатарській автономії, по тих людях, які є в списках правозахисників і яких немає в жодних українських списках на обмін – цих 84 людей немає. Україна має заявити по них позицію.

Нещодавно в коментарі «Суспільному» представник партії Слуга народу Неллі Яковлєва сказала, що Слуга народу не буде ухвалювати постанову щодо «виборів», які відбуваються на території Криму 8 вересня. Я б хотіла, щоб хоча б зараз ми отримали від моновлади якусь чітку позицію щодо окупованого Криму, що не відбудеться жодних фальсифікацій і жодних домовленостей.

Джерело: Лариса Волошина