Через заяву генпрокурора про продаж «вишок Бойка» Арбітражний трибунал може відхилити позов України до РФ

Відсутність юридичної освіти у чинного Генерального прокурора дається взнаки – Юрій Луценко робить заяви, не розуміючи їхніх правових наслідків. Зокрема, через те що очільник ГПУ повідомив про імовірний продаж так званих вишок Бойка, Арбітражний трибунал може відхилити позов України до РФ. Про це пише Дзеркало тижня.

2 лютого на брифінгу Юрій Луценко заявив, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів, може продати захоплені Росією в Криму бурові установки, відомі також як «вишки Бойка» третім особам.

Цю заяву розкритикувала українська група юристів, які займаються супроводом справи в рамках позову щодо порушень РФ положень Конвенції ООН з морського права.

«Ми постійно повторюємо, що Росія заблокувала доступ Україні до її ресурсів і незаконно конфіскувала українські самопідйомні бурові установки, розташовані на території Одеського, Голіцинського, Архангельського і Штормового газоконденсатних родовищ», – наголошує співрозмовник видання.

«При цьому Луценко заявляє, що Україна збирається продавати «вишки Бойка». Де ж логіка? Подібними заявами генпрокурор підриває позицію української держави в міжнародних судах», – кажуть юристи.

Як повідомило виданню джерело, продаж цих вишок матиме негативні наслідки для вимог в Арбітражному трибуналі за позовом України проти Росії щодо порушень РФ положень Конвенції ООН з морського права.

При цьому повідомляється, що вже 19 лютого Україна повинна подати свій меморандум до Арбітражного трибуналу.

«Заява Луценка не просто надає аргументи російській стороні щодо відсутності порушень в її діях, а й дає можливість Арбітражному трибуналу відхилити позовні вимоги України», – заявили в групі юристів.

Там додали, що «вишки Бойка» фігурують і в претензіях «Нафтогазу» до Росії в рамках позову, розглянутого Міжнародним трибуналом при Постійній палаті Третейського суду в Ґаазі відповідно до україно-російської угоди про заохочення і взаємний захист інвестицій.

«Заява Луценка боляче б’є і по позиції «Нафтогазу», практично нівелюючи його шанси на виграш», – сказав співрозмовник видання.

За його словами, заяви Луценка про те, що покупець після здійснення операції може спробувати повернути у власність вишки або стягнути кошти за їхнє вилучення у законного власника з керівництва окупаційної влади або Росії, суперечать логіці і свідчать про нерозуміння правових наслідків подібних дій.

При цьому, видання повідомляє, що в МЗС України не були обізнані про плани ГПУ щодо продажу «вишок Бойка».

Нагадаємо,  2011-2012 рр. «Чорноморнафтогаз» придбав дві СПБУ п’ятого покоління («Петро Годованець» і «Незалежність», зроблені в Сінґапурі компанією Keppel FELS), заплативши за них близько 800 млн доларів. Під час окупації Криму Росія захопила ці бурові установки.