Звернення ініціював екс-прем’єр Литви Андрюс Кубілюс. Його підписали 37 членів Сейму

Депутати Сейму Литви стали на захист України в конфлікті навколо освітнього закону. Вони звернулися до угорських парламентарів із проханням не блокувати рішення, які дозволили б Україні зблизитися з Євросоюзом. Про це пише портал Delfi.

«Ми неприємно здивовані й навіть шоковані ультимативними заявами уряду з погрозами заблокувати зближення України з ЄС чи НАТО, якщо Україна не змінить за побажанням Угорщини свій новий закон «Про освіту», в якому обумовлена й специфіка освіти осіб, що належать до національних меншин»,  –  йдеться в повідомленні.

Ініційоване екс-прем’єром Литви Андрюсом Кубілюсом звернення підписали 37 членів Сейму, зокрема і голова парламентського комітету з європейських справ Гедімінас Кіркілас і голова комітету в закордонних справах Юозас Бернатоніс.

«Ми розуміємо, що питання освіти національних меншин, їхньої інтеграції в життя держави завжди особливо болючі й мають вирішуватися шляхом конструктивного діалогу. Ми бачимо зусилля України саме так розв’язувати ці важливі проблеми», –  йдеться в зверненні.

У документі зазначається, що сусідні з Україною країни український закон «Про освіту» не дивує, однак дивують висунуті владою Угорщини ультиматуми Україні з погрозами країні геополітичними наслідками та з тим, що Угорщина блокуватиме зусилля України щодо інтеграції до ЄС.

Читайте: Будапешт перейшов до блокади ініціатив України в НАТО

Як повідомляв Інформаційний Акцент, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто погрожував ініціювати перегляд Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у зв’язку з тим, що новий закон України «Про освіту» суттєво порушує принципи цього документа.

Голова угорського МЗС переконаний, що український закон створює гіршу ситуацію на теренах освіти для угорців і представників інших нацменшин в Україні, ніж за часів колишнього СРСР.

Також Петер Сіярто заявляв, що Угорщина і Румунія вирішили об’єднати зусилля, щоби змусити Україну змінити український закон «Про освіту», який набув чинності 28 вересня.

Зазначимо, висновки Венеційської комісії щодо закону України «Про освіту» очікуються приблизно 11 грудня.

Закон «Про освіту» передбачає перехідний період для дітей, що вступили на навчання до 1 вересня 2018 року й зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну й початкову освіту діти можуть отримувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.

З 5-го класу діти національних меншин починатимуть учитися державною мовою, а мову нацменшин вивчатимуть як окрему дисципліну.