Литвиненко
Ще 2006 року в Лондоні були впевнені, що отруєння Литвиненка санкціоноване російським керівництвом

Президент РФ Владімір Путін може бути причетний до вбивства екс-співробітника ФСБ Алєксандра Литвиненка.  Такої думки дійшов суд у Великій Британії, пише газета The Guardian.

У доповіді йдеться про ймовірне схвалення вбивства Литвиненка секретарем Ради безпеки РФ Нікалаєм Патрушевим і Путіним. Вдова Литвиненка Марина закликала негайно відкликати всіх співробітників російської розвідки із Великої Британії.

Основні висновки дізнання представив сер Роберт Оуен, який очолював публічне розслідування «справи Литвиненка». «Найімовірніше, Луговий отруїв Литвиненка за вказівкою ФСБ, зі схвалення Патрушева і Путіна. (…) Я впевнений, що Литвиненко помер, прийнявши дозу полонію-210 в розмірі 4.4 Гбк з чаєм в барі готелю «Міленіум» 1.11.2006 року. Він зробив це не випадково і не з метою вчинити самогубство. Він був навмисно отруєний», – йдеться в доповіді.

Суд прийшов до висновку, що вбити Литвиненка могли двоє росіян: колишній офіцер ФСБ, а нині депутат Держдуми від ЛДПР Андрій Луговий, а також підприємець Дмітрій Ковтун, який у минулому співпрацював з російськими спецслужбами. Луговий заявив, що звинувачення проти нього у вбивстві Литвиненка абсурдні.

У звіті коронерів йдеться, що полоній в чай поклали Луговий і Ковтун, спеціально з метою отруїти Литвиненка. До цього була ще одна спроба отруєння полонієм – 16 жовтня 2006 року. Підозрювані знали, що використовують смертельну отруту, а не снодійне або «сироватку правди».

Публічні слухання (Public Inquiry) у справі Литвиненка почалися в січня 2015 року в Королівському суді Лондона. Ця процедура не є класичним судовим процесом, а прирівнюється до урядової комісії, яка призначається з суспільно важливих справ. Проведення публічних слухань кілька років домагалася вдова отруєного Марина Литвиненко.

Як зазначає видання, у такому процесі суд встановлює не провину, а юридично значимі факти. У даному разі – факти щодо загибелі Литвиненка, а не провину Лугового і Ковтуна.

Раніше екс-посол Великої Британії в РФ Тоні Брентон заявив, що британським слідчим навряд чи вдалося знайти якісь нові докази, які вислизнули від їхньої уваги десять років тому.

За його словами, безпосередньо після загибелі Литвиненка в 2006 році в Лондоні були впевнені, що отруєння полонієм санкціоновано високопоставленими російськими політиками. В іншому випадку виконавці не ризикнули б загострювати відносини між країнами, зазначив дипломат.

З часом, пояснив Брентон, по-справжньому вагомих доказів на користь цієї версії знайти не вдалося. У зв’язку з цим колишній посол сумнівається, що особу замовника злочину зуміли встановити в ході нового розслідування.

Нагадаємо, Литвиненка отруїли радіоактивним полонієм 1 листопада 2006 року. Він помер у лікарні за три тижні. Ковтун і Луговий відкидають всі звинувачення на свою адресу. Російська влада також неодноразово відкидала будь-яку причетність до смерті Литвиненка.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ