Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

42% усіх аграрних дотацій Косюку – це перемога. Бо могли б дати і усі 100%. Іронія долі в тому, що на питання: «Як ви заробили перший майже мільярд?», Косюк може багатозначно сказати: «Ви знаєте, просто наші кури несуть золоті яйця». Втім, і говорити, що це несподівана сенсація теж неправда. У грудні минулого року «Економічна правда» писала про можливість мільярда дотацій для «Миронівського хлібопродукту» Косюка:
www.epravda.com.ua/columns2016/12/6/613438

«Дотації – це спосіб уряду та аграрних лобістів обманути МВФ. Формально фонд вимагає з 2017 року повністю скасувати спецрежим для аграріїв, який дозволяє їм не платити ПДВ. У той же час фонд не проти дотацій.

В аграріїв з кмітливістю все добре, тому вони запропонували виплачувати їм дотації в розмірі сплаченого ними ПДВ. Фактично це той же спецрежим, але у формі дотації», – пояснювали розподіл 1,9 мільярдів коштів у статті.

Мораль же сьогоднішньої сенсації – 809 мільйонів гривень в одні аграрні руки це занадто, навіть якщо Косюк видатний куровод і був замглавою АП. Врешті, оці 42% усіх аграрних дотацій в одні руки –гарне пояснення, чому сільське господарство у нас може бути двох типів: великий агрохолдинг і мотичні аграрії.

Це також історія про два світи в аграрному бізнесі: де один с/гшний бізнесмен розсікає на яхті «АСЕ» (Туз), а в країні зовсім неможливе мале та середнє фермерство. Бо їм дотації не світять. А будь-які спроби створити ринок землі під тиском МВФ натикаються на крики про геноцид і «свята вкраінська земля не товар».

Для прикладу, у Франції – потужного виробника м’яса, молока, курей і свиней дотації та гранти дають не друзям-бізнесюкам, а малим та середнім фермерам. Молодий фермер за бажання може знайти програму для своєї спеціалізації. І отримати 10 тисяч євро+.
Знову ж таки у Франції нема юль і ляшків, які волають про святу французьку землю, що ніззя купить-продать. Хочеш сир Канкуайот варить – купуй дешеві гектари в Франш-Конте. Хочеш елітне вино в Бордо розливать – шукай гроші на найдорожчі гектари під виноградник.

А Косюк – це чисто український винахід. Унікальний з найунікальніших. Після таких новин страшно думать про суто український ринок землі на найближчі років 100.

Джерело: Marina Daniluk-Yarmolaeva

БЕЗ КОМЕНТАРІВ