РФ витратила шість років і понад 11 мільярдів доларів на підготовку 11 міст до проведення Чемпіонату світу з футболу

До Чемпіонату світу з футболу росіяни збудували низку споруд. В теорії інфраструктура у вигляді доріг і аеропортів повинна була б зміцнити потенціал економічного зростання, однак в реальності для регіональних бюджетів футбольні об’єкти можуть виявитися тягарем та погіршити кредитоспроможність. Про це йдеться в огляді міжнародного рейтингового агентства Fitch, передає Економічна правда

Хоча витрати на саме будівництво спортивних споруд оплачували федеральний бюджет і приватні інвестори, після завершення чемпіонату спортивна інфраструктура вимагатиме постійних витрат. Водночас деякі регіони не мають фінансових можливостей утримувати свої об’єкти в довгостроковій перспективі, попереджає Fitch.

Великі і багаті регіони, такі як Москва і Санкт-Петербург, зможуть витрачати близько 400 млн рублів, або 6,4 млн доларів на рік, на утримання спортивних споруд без шкоди для платоспроможності. Річні доходи цих міст, як правило, перевищують 150 млрд рублів, або 2,4 млрд доларів.

«Для невеликих або фінансово слабких регіонів додаткові витрати на утримання стадіонів будуть суттєвим навантаженням, оскільки їхні річні доходи знаходяться в діапазоні від 35 млрд до 85 млрд рублів», – йдеться в огляді Fitch.

Агенство наводить як приклад Мордовію. При економічному зростанні нижче середнього республіка має значний борг, низький операційний баланс і слабке інституційне середовище. Дефіцит регіонального бюджету в середньому становив 18% від його обсягу, а на піковому рівні – 2017 року – досягав 27%. Причиною стали значні капітальні витрати, пов’язані з Чемпіонатом світу.

Загальний обсяг держвидатків на ЧС-2018 в Росії становив 618 мільярдів рублів, на 19 млрд рублів перевищивши початковий кошторис.

За сукупною вартістю чемпіонату Росія стала лідером серед всіх країн-господарок світових футбольних першостей за останні 10 років. ЧС коштував платникам податків стільки ж, скільки виділяється на всю систему вищої освіти впродовж року (626 млрд рублів).

У термінах економічного зростання чемпіонат обернеться для РФ збитком. За оцінкою Центробанку, він зможе прискорити ВВП лише на 0,1-0,2%, або 183 млрд рублів в грошовому вираженні, що втричі менше витрачених на футбол коштів.

Як відомо, у 2018 році Мундіаль проходить у Росії. РФ витратила шість років і понад 11 мільярдів доларів на підготовку 11 міст до проведення Чемпіонату світу з футболу.