У Фонді докладно пояснили, чому президентський проект закону не дозволить створити суд, який користувався би довірою в Україні та за кордоном

У Міжнародному валютному фонді прокоментували президентський законопроект про Антикорупційний суд. У листі голови місії МВФ до України Рона ван Родена наголошується, що ухвалення цього документа в його нинішній редакції означатиме порушення Києвом своїх зобов’язань перед міжнародними партнерами. Про це повідомляє Європейська правда.

Лист спрямований на адресу голови Адміністрації президента України Ігоря Райніна. Його копії надіслані прем’єру, спікеру, кільком міністрам та представникам уряду, а також іншим посадовцям.

У листі представник фонду категорично виключає можливість того, що МВФ погодиться із ухваленням президентського законопроекту про Антикорупційний суд (АКС).

«Подання президентом законопроекту про АКС мало стати кроком у правильному напрямку (у питанні боротьби з корупцією). Однак щодо того проекту, який був поданий 22 грудня, у нас є серйозні застереження, низка його положень не сумісні із зобов’язаннями України за програмою співпраці з МВФ, а також суперечать рекомендація Венеціанської комісії», – йдеться у листі.

Лист на трьох сторінках пояснює, чому такий закон не дозволить створити суд, який користувався би довірою в Україні та за кордоном. Зауваження фонду розбиті на три групи – щодо процедури відбору суддів, щодо положень закону, спрямованих на гальмування створення АКС, а також щодо юрисдикції суду. Загалом у документі – дев’ять системних зауважень.

«Законопроект створює юридичні можливості для додаткових затримок у створенні антикорупційного суду», – йдеться у листі.

«Юрисдикція суду має відповідати юрисдикції НАБУ та САП», – наполягають в  МВФ.

Найбільший блок претензій пов’язаний із питанням відбору суддів – у фонді вимагають, щоби в АП виконали рекомендацію Венеціанської комісії та надали представникам міжнародних донорів України в антикорупційних питаннях право блокувати призначення недоброчесних суддів.

«Роль громадської  ради міжнародних експертів має бути вирішальною, а не просто дорадчою (як у президентському проекті)… Негативне рішення ради щодо кандидата має бути зобов’язуючим для Вищої кваліфікаційної комісії суддів», – йдеться у листі МВФ.

Також Фонд наполягає, що до складу Ради мають бути включені не тільки міжнародні організації, але також представники донорів, «у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії».

«Створення та запуск Антикорупційного суду – ключове завдання в українському антикорупційному порядку денному… Однак у поточному вигляді закону про АКС ми не будемо готові його підтримати. МВФ готовий допомогти Адміністрації президента переглянути закон,  щоби привести його у відповідність із зобов’язаннями української влади та рекомендаціями Венеціанської комісії», – йдеться у документі.

Нагадаємо, 22 грудня 2017 року Президент України Петро Порошенко подав до Верховної Ради законопроект «Про Вищий антикорупційний суд». Як зазначається на сайті українського парламенту, документ визначений як невідкладний.