17% населення готові повертати Донбас силовим шляхом

Встановлення миру на Донбасі силовим шляхом підтримують лише 17% населення. Більшість громадян – 49% – вважає, що «заради миру варто погоджуватися на компроміси, але не на всі».  Про це свідчать результати опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою центру Разумкова.

При цьому найбільше прихильників силового варіанту встановлення миру – серед мешканців Заходу (28%) та Центру (16%) і значно менше на Півдні (8%) та Сході (13%). Миру шляхом компромісв прагнуть жителі усіх регіонів України: Центрального (51%), Східного (50%), Південного (48%), Західного (28%).

Соціологи наголошують: «мир за будь-яку ціну» не підтримують виборці жодної з партій. Найменше «мир за будь-яку ціну» підтримують  виборці партій «Голос» (10%)  та «Європейська солідарність» (7%), найбільше – виборці партії «Опозиційна платформа – За життя» (36,5%). Проте й електорат цієї партії переважно вважає, що «задля миру слід іти на компроміси, але не на всі» (45%).

Громадяни України вважають неприйнятними більшість можливих компромісів, які обговорюються в публічному просторі та передбачені Мінськими домовленостями. Найменш прийнятними для громадян України, причому в усіх регіонах, є проведення виборів на умовах бойовиків, повна амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ,  формування силових органів ОРДЛО лише із місцевих представників. Переважно неприйнятними є для населення України й внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови, згода на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією, ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України.

Ділиться громадська думка щодо проведення прямих переговорів з керівниками самопроголошених «ДНР» та «ЛНР»: 41% громадян вважають це прийнятним і стільки ж – 41% – неприйнятним. Причому поділ думок має чітко виражений регіональний характер: найбільше підтримують проведення таких переговорів на Сході (для 54% це прийнятно, для 33% – ні) і на Півдні (відповідно, 68% і 20%).

Неоднозначним є й ставлення до припинення блокади шляхів та відновлення торгівлі з «ДНР» та «ЛНР»: таку пропозицію вважають прийнятною 32% українців, неприйнятною – 48%. Проте в регіонах думки діляться: припинення торговельної блокади вважають прийнятним 52% на Півдні (неприйнятним – 22%) та на Сході  (47% – прийнятним і 36% неприйнятним). А от на Заході ставлення до цієї пропозиції різко негативне: лише 15% вважають таку пропозицію прийнятною, а 15% – ні, переважає негативне ставлення й у Центральному регіоні (прийнятно – 32%, неприйнятно – 48%).

Загальнонаціональне опитування було проведене  Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова  з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства  Нідерландів.