Вугілля з ОРДЛО купують задешево, а продають за «міжнародною» ціною

Формула формування ціни на вугілля, відома як «Роттердам+», дозволила наближеним до влади структурам необґрунтовано завищити ціна на антрацит, що надходить до України з тимчасово окупованих територій Донбасу. Про це пише оглядач Дзеркала тижня Ігор Маскалевич.

За його словами, на постачання палива для державної енергокомпанії «Центренерго» активно збагачуються структури, близькі до Кабміну та Адміністрації президента, у зв’язку з чим інтерес влади до її прозорої приватизації впав до нуля.

«В енергетиці вершиною схем стала так звана формула «Роттердам плюс» із прив’язкою ціни вугілля до його ціни в порту Роттердама. Обґрунтуванням було те, що це дуже по-європейськи, забезпечує незалежність від поставок вугілля з неконтрольованих зон, а також передбачуваність, прозорість і таке інше. На практиці все вилилося в банальне підвищення цін на донецьке вугілля», – йдеться в статті.

Як вказує автор, приставка «плюс» в «роттердамській» формулі означає оплату транспортування палива з Нідерландів в Україну, хоча насправді вугілля звідти ніхто не возить.

«Спочатку чиновники невиразно обіцяли, що цю суму на транзит скоригують, запровадивши ренту на вугілля, але з нею в парламенті якось зовсім не склалося. Тобто гроші йдуть у чистий дохід учасників схеми. Печерськ, судячи з повної відсутності реакції (уже майже рік), теж не образили», – зазначає оглядач.

Автор матеріалу підкреслює, що диверсифікацією закупівель палива в Україні ніхто не займається. Поставки вугілля з ПАР постійно падали, досягши в нинішньому році нульового показника.

«Було тихенько скасовано навіть анонсовані раніше закупівлі цієї весни. Навіщо, якщо в ОРДЛО можна купити усе дешевше, а продати за «міжнародною» ціною? Благо, що з того боку не чужі люди, а часто багаторічні партнери по бізнесу», – наголошує він.

За словами автора, на лінії розмежування, попри бойові дії, весь цей час велася активна торгівля.

«Між іншим, претензії тому ж Рінату Ахметову (власникові більшості ТЕС) пред’явити складно. Привабливість «Роттердам плюс» у тому, що ніхто й не вимагав ніякої диверсифікації – людям просто підкинули грошей. Кілька мільярдів гривень без найменших зобов’язань щодо їх використання», – підсумовує журналіст.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ