Знак встановили на місці стоянки групи «УПА-Північ»

У Волинській області поблизу села Хотешів там, де була стоянка групи «УПА-Північ», встановили пам’ятний хрест. Про це пише IA ZIK.

Після початку радянсько-німецької війни і окупації Волині багато хотешівців на Волині записалися до української поліції, а наприкінці 1942 року – на заклик двох прибулих з Галичини членів ОУН поліцаї переходять у підпілля, в ліс. Першим таким з хотешівців був Петро Маковецький «Вовчок». Він разом з місцевим священиком Олександром Білецьким стає організатором УПА на Хотешівському терені.

З часом охочих вступити до УПА було більше, ніж зброї. В селі Котуш було влаштовано військовий комісаріат. Восени 1943-го туди з навколишніх сіл зібрали чоловіків призивного віку. Перші сформовані боївки провели військовий парад в урочищі «Садки». Після набору молоді стали створювати матеріальну базу в урочищі «Зарічки», «Точища» та біля села Підгір’я. Тут порядкував господарський взвод, який мав склади зброї, пекарню, млин, ремонтну майстерню, кухню,  ковбасний цех та аптечний склад.

Вже понад 20 років історією і пам’яттю про цю «Поліську державу» опікується Ростислав Кухтей – заступник голови Спілки чорнобильців на Волині, член громадської ради при Волинської ОДА. У 1990-х роках поруч із базою УПА в урочищі «Зарічки» було поставлено символічний пам’ятний знак, який знищили мародери. У 1994 р. за ініціативою Р. Кухтея розпочалися археологічні дослідження бази спільною експедицією «Волинських старожитностей» та Волинського регіонального музею українського війська та військової техніки.

На природньому підвищенні серед боліт, на площі близько 200 гектарів виявлено і обстежено 41 об’єкт, що були землянками-схронами та господарськими об’єктами. Виявлені гільзи від стрілецької зброї, виробничі предмети та осколки від авіаційних бомб, шматки берести – так звані «грипси», на яких повстанці писали повідомлення, та фрагменти одягу – військової форми.

Влітку 2017 року дослідження продовжено. Частково розкрито пекарню «упівців», але роботи тимчасово припинили. Але завдяки директору ДП «Камінь-Каширське лісове господарство» за підтримки районної влади до урочища «Садки» зроблено ґрунтову дорогу, встановлено символічну могилу та поставлено дерев’яний хрест. Настоятель Свято-Миколаївського храму, декан Камінь-Каширського району отець Володимир звершив чин освячення пам’ятного знака.