Авторкою крадених версій шрифтів може бути росіянка Алєксандра Гофман

Дизайнери Національного банку України використали піратську версію шрифту, розробляючи зовнішній вигляд нової купюри номіналом в тисячу гривень. Про це у Facebook повідомив шрифтової дизайнер Богдан Гдаль.

Зазначається, що на купюрі дизайнери нарахували аж 11 шрифтів. Найбільше уваги привернув напис «Одна тисяча гривень» на звороті. При пошуку оригінального шрифту, яким він зроблений, виявилася невідповідність форм деяких з його літер з офіційними. Особливо це проявлено у слові «гривень» і найбільш яскраво в літері «в».

«Справа в тому, що цей шрифт – Bickham Script, створений дизайнером Річардом Ліптоном в 1997 році і потім ліцензований компанією Adobe, до 2016 року взагалі не мав офіційної кириличної версії. Отже, якщо ним хтось користувався, то це були тільки піратські видозміни, які автоматично вважаються краденими, бо ліцензія шрифту прямо забороняє будь-яку модифікацію форм літер і їх перевидання», – пише Гдаль.

При візуальному аналізі і спробі знайти «хвости» такої невідповідності в мережі була знайдена серія шрифтів з назвою Bickham Script One, Bickham Script Two, Bickham Script Three, підписані іменем якоїсь росіянки Алєксандри Гофман. Як виявилося, в шрифтових колах вона досить відома як авторка крадених версій шрифтів, які підписувала своїм іменем і далі поширювала безкоштовно без дозволу авторів. Серію краденого Bickham Script вона зробила в 2005 році.

«Натомість справжні автори видали свою кириличну версію лише в 2016 році. І при порівнянні напису на гривні чітко видно, що використаний саме крадений варіант, на який в Нацбанку просто не можуть мати ліцензії», – наголошує фахівець.

Богдан Гдаль написав автору шрифту Річарду Ліптону. Той, у свою чергу, переадресував його на іншого шрифтового дизайнера, який працює в компанії Adobe, – Франка Грісхамера.

Грісхамер уточнив, що до випуску шрифту Bickham Script Pro 3 у 2016 році не було жодної офіційної кириличної версії шрифту. Однак, піратський зразок в 2012 році помітили на упаковці цукерок в російському супермаркеті в Німеччині.

Крім того, відомо, що Річард Ліптон робив розширений варіант шрифту для церкви LDS. Зараз на ньому ґрунтується остання офіційна версія.

«Я не знаю, чи хтось прибрав до рук версію для цієї церкви або може хтось зробив кирилицю на основі латинської версії. Шкода, що Національний банк України не помітив недоліків шрифту, про який йде мова. І це, безумовно, не Bickham Script Pro 3. В будь-якому разі, наша ліцензія не дозволяє вносити зміни у шрифт», – заявив Франк Грісхамер.

На питання, чи буде компанія Adobe вимагати в Національного банку України купити цей шрифт або відшкодувати збитки, він відповів: «Я не можу це коментувати. Щоб усунути цю проблему, мають бути створені абсолютно нові друковані форми банкнот (з ліцензійною версією шрифту. – ред.), що, ймовірно, не так просто зробити. Збиток завдано – якщо у вас є контакти в Національному банку України, можливо, було б добре, щоби вони знали про проблему».

Богдан Гдаль також повідомив, що цей самий шрифт НБУ використав в купюрі номіналом у 20 гривень, яку презентували минулого року. І, схоже, він має бути використаний на оновленнях всього модельного ряду гривні в номіналах 20, 100, 500 і 1000 гривень.

Резюмуючи, Гдаль наголосив: позиція згаданих вище дизайнерів не є офіційною позицією компанії Adobe.

Як повідомляв Інформаційний Акцент,  з 25 жовтня 2019 року Національний банк України вводить у обіг банкноту нового найвищого номіналу – 1 000 гривень.