Голова ради НБУ Богдан Данилишин: скасування державного регулювання цін спровокувало зростання інфляції

Рішення уряду України про скасування державного регулювання цін на продукти харчування з 1 липня 2017 року було передчасним і стало одним із чинників зростання інфляції в умовах монополізованої економіки. Про це заявив у Facebook голова ради НБУ Богдан Данилишин. 

«Вважаю за доцільне відновлення роботи Державної цінової адміністрації, яка на етапі переходу економіки України від рецесії до зростання здійснювала б контроль за ціноутворенням, на яке в даний час ринок має дуже односторонній специфічний вплив та зростанням споживчих цін», – пише він.

Данилишин вважає, що сильний вплив на зростання споживчих цін мають фактори, які не підконтрольні НБУ. Серед них, разом зі скасуванням регулювання цін на продукти харчування – зростання адміністративно регульованих тарифів на послуги ЖКГ, збільшення цін виробників промислової та сільськогосподарської продукції.

«Ці фактори діють на стороні витрат, тому НБУ обмежений у протидії зростанню цін. Для зниження інфляції Нацбанк змушений підвищувати облікову ставку, але в період виходу економіки з кризи це може мати наслідком зростання вартості кредитів та зменшення обсягів кредитування економіки. Потенціал позитивного вплив збільшення облікової ставки на стримування інфляції в умовах інфляції пропозиції є обмеженим», – написав голова ради НБУ.

«Для зниження інфляції необхідна координація діяльності НБУ, Кабміну та Антимонопольного комітету. Але АМКУ не досяг успіху в демонополізації ринків», – констатував Данилишин.

Він вказав, що на середину 2016 року 42% ринків у країні були монополізованими, а 11% – працювали в умовах адміністративної або природної монополії, крім того, монополії й олігополії склалися в ПЕК (65%), галузі транспорту та зв’язку (82%).

Ще раз про інфляціюКоли читаю окремі коментарі щодо прогнозів індексу споживчих цін, не рідко бачу домінування…

Gepostet von Богдан Данилишин am Dienstag, 14. November 2017

Нагадаємо, з 1 липня 2017 року уряд скасував держрегулювання цін на продукти харчування.