Привілеї Григоришину дістануться, якщо Фонд держмайна проголосує за реорганізацію форми власності підприємства

Російський олігарх Константін Григоришин, який віднедавна отримав український паспорт, може отримати першочергове право на купівлю акцій найбільшого в Україні виробника турбінного устаткування для атомних, теплових і гідроелектростанцій – ПАТ«Турбоатом». Про це пише Liga.net.

Такі привілеї Григоришину дістануться автоматично, якщо 3 жовтня на зборах акціонерів «Турбоатома» нинішній мажоритарний власник – Фонд державного майна – проголосує за реорганізацію форми власності підприємства з публічного акціонерного товариства на приватне.

Відповідно до закону про акціонерні товариства, акціонери ПрАТ (на відміну від ПАТ) мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами.

«Турбоатом» – одне з небагатьох машинобудівних підприємств, які продовжують стабільно працювати. Його виручка за 2016 рік – 2,17 млрд. грн, чистий прибуток – 1,06 млрд. грн.

Зараз ФДМ належить 75,2% акцій харківського підприємства, підконтрольна Григоришину КУА «Сварог Ессет Менеджмент» володіє 15,3% «Турбоатома», 5,6% перебувають у власності кіпрської Biscone Limited, афілійованої з російським холдингом олігарха Алєксєя Мордашова. Ще близько 1% акцій заводу належить «Мегабанку».

Після перетворення «Турбоатома» в ПрАТ Фонд держмайна буде зобов’язаний запропонувати компаніям Григоришина і Мордашова викупити на приватизацію пакет за стартовою ціною пропорційно кількості акцій, що належать кожному з них.

Мордашову реалізувати це право навряд чи вдасться. У лютому Верховна Рада ухвалила закон, що забороняє участь у приватизації російським інвесторам. А у Григоришина, який минулого року отримав українське громадянство, таких проблем бути не повинно.

Тільки в разі відмови міноритарних акціонерів від викупу акцій ФДМ зможе продати держпакет «Турбоатома» третім особам.

На початку 2016 року Фонд державного майна заблокував реорганізацію шести енергокомпаній холдингу ДТЕК з ПАТ в ПрАТ, проголосувавши «проти» на зборах акціонерів.

Крім Григоришина інтерес до приватизації «Турбоатому» виявляв харківський бізнесмен Олександр Ярославський, який висловив готовність купити підприємство спільно з одним з найбільших сировинних трейдерів – корпорацією «Glencore».

Досі невідомо, який пакет «Турбоатома» планується виставити на продаж.

У лютому 2017 року прем’єр-міністр Володимир Гройсман говорив, що контрольний пакет потрібно залишити у власності держави.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ