Мартенівський цех ММК ім. Ілліча
Мартенівський цех ММК ім. Ілліча

Після виведення з експлуатації мартенівського цеху ММК ім. Ілліча в Україні залишилися лише два подібних виробництва. Незважаючи на це, вітчизняна металургія ще довго буде виробляти сталь за технологією, розробленою в XIX столітті. У цьому ганебному товаристві Україну доповнюють Росія та Індія. Решта світу вже давно відмовилися від цього печерного методу виплавки сталі – не лише енерговитратного, а й вкрай брудного в екологічному сенсі.

За даними Worldsteel, на які посилається видання Delo.ua, 2008 року – рекордного для української металургії, частка мартенівського в загальному обсязі виробництва сталі склала 45%. На той момент в країні діяло 8 великих мартенівських цехів: один повноцінний мартенівський цех, розташований в Запоріжжі на комбінаті» «Запоріжсталь», і одна мартенівська піч на комбінаті» АрселорМіттал Кривий Ріг».

Решта вітчизняних підприємств, намагаючись зекономити, відмовилися від цього способу, адже основна відмінність між мартенівським і конвертерним способом виплавки сталі – те, що для мартенів потрібен дорогий газ, у той час як конвертер сам розігрівається за рахунок вигорання вуглецю та інших домішок, що є в рідкому чавуні.

Масова відмова українських металургів від мартенів став одним з підсумків кризи 2008–2009 рр, що призвів до обвалу цін і зростання витрат на енергоносії у структурі собівартості металопрокату.

«Таке виробництво перестало бути рентабельним – воно вкрай енергоємне і поступається конвертерної технології в рівні якості, ефективності та екологічності. Майже всі лідери світової металургії відмовилися від мартенів на користь кисневих конвертерів або електросталеплавильних комплексів.

Після закриття мартенів працездатна техніка, як-от крани, служитиме в інших підрозділах. Корпуси цехів демонтують, велика частина конструкцій піде на переплавку як брухт.

Мартенівський цех ММК ім. Ілліча_
Мартенівський цех може дати брухту на кілька місяців роботи конвертерного виробництва

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ