Переконані в успіху реформ лише 5% громадян України

Українці розчарувались у реформах: 27% не вірять в їхній успіх, хоча «надія ще є», а 40% не вірять зовсім. Про це свідчить опитування, проведене фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології з 23 жовтня до 5 листопада.

Переконані в успіху реформ лише 5%, ще 22% загалом мають віру, проте з певними сумнівами. Водночас число зневірених росте: минулого року зовсім зневірених було 28%.

Тепер 41% населення вважає, що взагалі не було зроблено нічого, ще 35% – що зроблено 10% необхідного, 10% – що не більше третини, 0,5% – що не більше половини, і лише 0,4% відповіли, що більшу частину необхідних реформ уже зроблено.

На думку громадян, найбільший спротив реформам чинять бюрократія, чиновники (35%) та олігархи (34%). Третина (29%) опитаних вважають гальмом реформ уряд, ще 25,7% – президента.

Водночас, як на рушія реформ 30% українців покладаються на уряд, 28,5% – на президента, 27% – на населення, 26% – на громадські організації й волонтерів, ще 17% – на країни Заходу.

Порівняно з минулим роком дещо більше надій населення стало покладати на себе, громадські організації й волонтерів і дещо менше – на Захід.

При цьому менше третини українців (28%) готові терпіти подальше зниження рівня власного життя заради кінцевого успіху реформ (із них 21% готові терпіти не більше року). 37% не можуть терпіти далі, бо їхнє матеріальне становище нестерпне вже зараз, а 30% – не можуть терпіти, бо не вірять в успіх реформ (порівняно з минулим роком ця зневіра зросла на 10%).

Ієрархія найважливіших для українців реформ вже три роки поспіль залишається стабільною, констатують соціологи. Найважливіші: антикорупційна реформа (60%), реформа сфери охорони здоров’я (44%), пенсійна реформа та реформа системи соціального захисту (36%), реформа органів правопорядку (34%), люстрація чиновників (21%), реформа армії, зміцнення обороноздатності (20%).

Відносно успішними з них визнали лише пенсійну реформу (9%), освітню реформу (5%) та реформування армії (5%). Жодної успішної реформи не зазначили 77% населення.