Чорнобиль
Війна на сході України небезпечна втратою контролю над АЕС

Дискусії щодо «української кризи» і в Німеччині, і в Європі в цілому в основному точаться довкола політичних ідей, аргументів про порушення міжнародного права та економічних інтересів. «Однак передусім європейців має хвилювати інше – власні стратегічні та політичні інтереси», – пише німецький політолог Андреас Умланд на сторінках журналу Focus. Приміром, що станеться, якщо київська влада втратить контроль над АЕС?. Саме це питання порушує автор.

«На тлі цілеспрямованого підриву Москвою свого західного сусіда – братської держави – головною турботою всіх європейців, включно й росіян, повинні стати чотири українські атомні електростанції, а також величезні потоки біженців», – пише Андреас Умланд, котрий є експертом з питань російського ультранаціоналізму й авторитаризму (зокрема, генезису путінізму), європейського неофашизму, порівняльної демократизації, а також є засновником і головним редактором книжкової серії «Радянські й пострадянські політика і суспільство».

Перша потенційна проблема для ЄС у разі колапсу української держави буде демографічного і географічного характеру, пише автор. Населення України, як пояснює Умланд, становить 45 млн. осіб, при цьому країна відокремлена від Євросоюзу лише політично, але не географічно, тобто між ними немає ані моря, ані непереборних гір. «І тому, незалежно від підсумків нинішніх переговорів між ЄС та Україною про лібералізацію візового режиму, результат буде один: якщо українська держава не зможе виконувати свої функції або якщо вона зазнає поразки у війні, мільйони українців почнуть емігрувати», – констатує експерт. Деяка їх кількість, зрозуміло, вирушить до родичів або у пошуках роботи на схід, до Росії, але зважаючи на зниження її популярності на тлі прихованої війни проти України й неясних економічних перспектив переважна більшість українців рушить на Захід.

Прикордонні служби Польщі, Угорщини та Румунії в змозі впоратися з напливом декількох десятків тисяч нелегальних мігрантів, але що якщо їх будуть сотні тисяч або навіть мільйони? Чи буде НАТО перекидати до східних кордонів ЄС військову техніку, аби не пускати мігрантів? Або ж держави-сусіди України будуватимуть таборуи для інтернованих мігрантів зі Східної Європи чи паркан від Балтійського до Чорного моря, розмірковує політолог.

Ще більш серйозним головним болем можуть стати українські АЕС, а надто вже найбільша у Європі атомна станція у Запоріжжі, розташована всього лише за 250 км від зони бойових дій на Донбасі, продовжує Умланд. «Що трапиться з усіма цими станціями, якщо Київ більше не зможе їх контролювати? Що буде з АЕС, якщо українська держава стане банкрутом, буде розтягнута на шматки або переможена Росією?», – порушує питання автор, нагадуючи про Чорнобильську катастрофу 1986 року.

Ситуацію ускладнює те, вважає Умланд, що російськомовний регіон Запоріжжя сам може незабаром стати зоною бойових дій, і найбільший у Європі ядерний реактор може ненароком постраждати від артилерійських снарядів, ракет, бомб або чогось ще, йдеться в статті. А за найгіршого сценарію сумнівні особи, змобілізовані Росією до напіввійськових підрозділів на Донбасі, можуть вийти з-під контролю Москви. Ці сепаратисти, тісно пов’язані з ультранаціоналістичними колами в Росії, в безвихідній для себе ситуації можуть погрожувати обстрілом або умисним знищенням Запорізької АЕС, вказує автор.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, Президент Франції Франсуа Олланд та Федеральний канцлер Німеччини Анґела Меркель повідомили про узяті Путіним усні зобов’язання сприяти з 1 вересня поточного року повному припиненню вогню на Донбасі.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ