США побоюються послабити хитке керівництво Саудівської Аравії, вважає оглядач The New York Times
США побоюються послабити хитке керівництво Саудівської Аравії, вважає оглядач The New York Times

«США побоюються послабити хитке керівництво Саудівської Аравії, якого вона відчайдушно потребує для боротьби з «ІД» і припинення конфлікту в Сирії», – вважає журналіст The New York Times Девід Сенджер. Саме тому адміністрація Обами не змогла зважитися на осуд страти священнослужителя-дисидента в Саудівській Аравії.

«США зазвичай заплющували очі або робили ретельно збалансовані попередження в доповідях про права людини, коли королівська сім’я Саудівської Аравії придушувала свободу слова, а також дозволяла своїй еліті фінансувати ісламістів-екстремістів, – йдеться в статті. – В обмін на це Саудівська Аравія стала найнадійнішою «бензоколонкою» Америки, регулярним постачальником розвідданих і цінною противагою Ірану».

Але сьогодні, коли видобуток нафти в США зростає, а керівництво Саудівської Аравії роздроблене, взаємозалежні зв’язки слабнуть. «Нелюбий шлюб» поки що зберігається через політичні потрясіння на Близькому Сході і думки американців, що саудівці – ключ до стабільності регіону, пише Сенджер.

Події в Єгипті 2011-го і ядерна угода з Іраном породили у саудитів відчуття, що США переглядають основи взаємовідносин. Зі свого боку, адміністрація Обами запевняє, що не має наміру кидати саудитів, але різко критикує втручання Саудівської Аравії в Ємені, йдеться в статті.

На думку джерел, керівництво Саудівської Аравії нині перебуває у стані небаченого стресу. Екс-співробітник ЦРУ Брюс Рідель пише: на Саудівську Аравію «чекає потенційний «ідеальний шторм», який складається з низьких нафтових доходів, невизначено-довгої війни в Ємені, терористичних загроз з різних напрямків і загострення регіонального суперництва з її заклятим ворогом Іраном».

Як повідомляв Інформаційний Акцент, оглядачі Le Monde вважають, що розрив дипломатичних відносин між Саудівською Аравією та Іраном став зловісним початком 2016 року на Близькому Сході, а країни тим часом наближаються до війни.

Нагдаємо, і без того не прості двосторонні відносини сунітської Саудівської Аравії з шиїтським Тегераном загострилися після влаштованої 2 грудня в Ер-Ріяді страти проповідника Німр ан-Німра, котрий сповідував шиїзм. Зокрема, Саудівська Аравія вночі проти 4 січня оголосила про розрив дипломатичних відносин з Іраном. Згодом Ер-Ріяд заявив, що має намір припинити авіасполучення з Тегераном та запровадити заборону на відвідування країни для своїх підданих.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ