Олійник
Юрій Олійник, експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень»

Нова Холодна війна вимагає нової гонки озброєнь. США, Китай, Саудівська Аравія та чимало інших держав збільшують витрати на армію, погрожуючи всьому світу. Серед них і Росія, що наростила фінансування своєї армійської машини на 5,9% – до $69,2 млрд. Зрозуміло, що 9/10 традиційно вкрадуть на генеральські дачі, зате нині в РФ модно пишатися третім місцем у світі за військовими витратами. Але це до процвітання авторитарні країни, як і їхніх сусідів, не доводить – швидше наближає фазу гарячого конфлікту з можливими сценаріями на кшталт Кісельовського «ядерного попелу».

Тим часом Україні вкотре дали зрозуміти що покладатися варто передусім на власні сили. Хоча добряк Трамп нарешті прозрів і погрожує путінській машині, програма Президента США спрямована на економію сил задля блага Америки. Тепер і українці недоотримають аж на 68,8% допомоги на заохочення політичних і економічних реформ. Поспівчуваємо чиновникам та представникам так званих громадських організацій – лише 177 млн дол. збагатять їхні кишені. Натомість середньому українцю варто врешті затямити, що прогодувати і реформувати країну можливо лише власними силами, а на закордонну допомогу покладатися все одно що на Санта Клауса.

 На фронті активізувалися бойові дії – по кілька загиблих щодоби. Це все на тлі часткового успіху проекту «блокада», що дійшов до стадії дискусій на тему «чи вимикати світло «ДНР»? Кремль з усіх сил пручається, не бажає брати на себе забезпечення 3 мільйонів додаткових нахлібників і вдається до стратегії виснаження сил. Важливо не піддаватися на неї – бо ресурси у «Мордера» далеко не безмежні.

«Зрадницька перемога»: Міжнародний суд ООН у Гаазі частково задовольнив вимоги щодо захисту прав кримських татар, але хто виконає те рішення – невідомо навіть суддям. Останні невпевнені навіть в участі Росії у підтримці терористів на Донбасі. З іншого боку, запущено процес відсторонення президента ПАРЄ Аґрамунта, що відвідував окупований Крим. Тож не все так безнадійно на дипломатичному фронті.

Важливі для регіональної безпеки процеси відбуваються у Македонії. Мала місце спроба штурму парламенту провладними «тітушками», що зупиняють спроби опозиційних соціал-демократів перехопити владу. Ті теж не ідеал – вони увійшли в союз із партіями албанської меншини. Остання складає до четверті населення країни, проживаючи переважно на північно-західних теренах біля кордону з Албанією та Косовом. Росія підтримала владу, Європа як завжди «стурбована». Але очевидно – спалах напруження в регіоні, можливість нових етнічних протистоянь вигідна насамперед Москві, щоби послабити балканський фланг НАТО.

У тихій та донедавна спокійній Македонії теж з’явилися свої «тітушки»

Тим часом на сирійському фронті Кремль оговтується і планує послати туди ще більше гарматного м’яса. В Раді Федерації РФ заявили про необхідність збільшити охорону авіабази Хмеймім. Одночасно з’явилась інформація про бажання Асада запросити російські сухопутні сили офіційно. Останнє, звісно, залежить від Тегерану, що несе на собі головні витрати з боку покровителів сирійського диктатора.

Та й російські можливості не варто аж надто перебільшувати. Старий радянський непотріб, навіть пофарбований, новим не стане. Це яскраво ілюструє останній анекдотичний випадок: біля берегів Босфору мирне судно «Ашот-7» під екзотичним тоголезьким прапором перевозило худобу, коли наткнулося на розвідувальний корабель Чорноморського флоту РФ «Лиман». І що ви думаєте? – Потопило його!

Юрій Олійник, експерт УССД

БЕЗ КОМЕНТАРІВ