Оксана Забужко, письменниця

Підсумкова дискусія на варшавському симпозіумі про «три українські Майдани» вийшла вельми бурхливою (на фото справа по курсу від модератора – Ендрю Вілсон, аз многогрішная і Катерина Волчук з Бірмінгемського ун-ту). І, хоч цілий той симпозіум «за участю 3-х президентів» відбувався в форматі «не для преси», та про одне питання з поставлених мені все ж розповім – надто важлива тема:

– А от ми в Польщі, – заявив після мого виступу один із польських достойників, – у 1989 р. обійшлися без крови! Чи не вважає пані Забужко, що на Донбасі ллється кров, бо там має місце «конфлікт цінностей»? (переказую стисло)

Що можна сказати тут за 2 хв (стільки давалось на відповідь)? Хіба таке: Ми теж у 1991-му обійшлися без крови, і теж цим пишалися. А на Донбасі ллється кров, бо туди ввійшли Тєрріторіальниє Войска ЮВО РФ. А ввійшли вони туди – в надії, що їх ніхто ззовні «не помітить» і можна буде видати розв’язану в Україні війну за «гражданскую», – після того, як упродовж 20 рр. на українському суспільстві випробовувалась російська технологія «поділу країни» – штучне розпалювання «вірусу ненависти» між населенням різних реґіонів. До Польщі ж цю технологію починають застосовувати щойно тепер – офіційний поділ на «поляків 1го сорту» і «2-го сорту» вже оголошено, за укр. календарем це приблизно 2004 р…

Так що в цьому сенсі Україна не «відстає» від Польщі чи ін. країн колишнього «рад. табору» – а, на жаль, навпаки – демонструє їм, кажучи словами В.І.Леніна, «кое-что, и весьма существенное, из их неизбежного и недалекого будущого» (с). А заодно й не найгірший (кращим людство наразі не диспонує!) досвід відпірности на технології нового тоталітаризму.

– To prawda, – визнав мій опонент, коли я згадала про сьогоднішню Польщу.

Залишається ще – щоб українські достойники це усвідомили. І перестали жувати ту саму жуйку 20-літньої давности – про те, наскільки ми «відстали від Європи», – так, ніби від 2014-го р. в світі нічого не змінилось.

Прокидайтеся вже, панове, чи що…((

Джерело: Оксана Забужко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ