Олег Покальчук, соціальний психолог

Минулого тижня один з найодіозніших дезінформаційних матеріалів прокремлівської ехокамери повернувся в заголовки преси – трагедія рейсу MH17. Деякі основні дезінформаційні наративи часто знову дають про себе знати, виходячи з тіні. У прокремлівській дезінформації часто використовуються певні шаблони, які можна знову побачити і цього разу.

Так ми дізналися, що з’явилися якісь нові документи, які нібито доводять відповідальність СБУ (Служби безпеки України) за крах літака «Малазійських авіаліній». Це ще одна з безлічі версій, які розповсюджуються прокремлівськими ЗМІ. Однак в тому, як це повідомлення було сфабриковано, підхоплено і поширене російськими державними ЗМІ, можна знайти характерні ознаки підтримуваних владою активних заходів. Наприклад, цей «ексклюзив» був вперше опублікований в маловідомій прокремлівській газеті, а потім, після перекладу на англійську мову, поширився через сотню сайтів, що спеціалізуються на теоріях змови, прокремлівських наративах і матеріалах, направлених проти правлячої еліти. За три дні стаття була переведена на 24 мови, а потім була опублікована головним прокремлівським ЗМІ – агентством Sputnik. При цьому в заголовок статті винесли питання, а не твердження. Тут можна отримати уявлення про «досягнення» агентства Sputnik в області журналістських розслідувань.

Також минулого тижня чеське ЗМІ заявило, що катастрофа літака була провокацією, спрямованою на дискредитацію Росії. Тут ми також бачимо використання улюбленого прийому, який покликаний посіяти сумніви і про який ми вже писали раніше. За таких обставин дослідники групи Bellingcat недавно представили додаткові докази на підтримку своїх висновків про причини трагедії рейсу MH17.

Джерело: Oleh Pokalchuk

БЕЗ КОМЕНТАРІВ