Олег Покальчук, соціальний психолог

Велика частина дезінформації, свідками якої ми стали за останні два тижні, зосереджена на Україні. Кілька звичайних сюжетів «Україна – не держава», «Європа кинула Україну», «Україна позбавлена ​​незалежності». Однак найчастіше повторюється стара-добра частина дезінформації, яка пов’язує Україну з нацистами. Тож, країну звинуватили в тому, що вона стала неонацистським чудовиськом, що його створив Захід, і в тому, що її окупували нацисти, які наслідують Ґеббельса. Ніхто не згадав про справжню окупацію частини України.

Міністр закордонних справ Німеччини Ґабріель також став мішенню видань-дезінформаторів, оскільки він привітав Україну з Днем незалежності, причому написав у Твіттері вираз «Слава Українi». У цих словах швидко впізнали нібито «добре відомий» нацистський слоган часів Другої світової війни, що стало ще одним прикладом винахідливого історичного ревізіонізму. Насправді вираз «Слава Українi» використовується, як мінімум, з 1919 року.

Крім того, в деяких виданнях Україну представили як жертву «підступного Заходу», і це ще один повторюваний мотив у дезінформації. Група хакерів «КіберБеркут» заявила, що має докази того, що Україна – всього лише випробувальний полігон для секретних експериментів США. Як свідчать «викриття» «КіберБеркута», що їх підхопили багато прокремлівських засобів масової інформації, США спонсорували принаймні 15 біологічних об’єктів в Україні. У схожій статті чеське видання заявляло, що епідемія кору в Україні була спровокована американськими лабораторіями, що створюють біологічну зброю. А взагалі такі страшні лабораторії є у ​​США в 400 країнах світу))

Грузинське і російське видання також опублікували нібито сенсаційну новину про те, що колишній глава розвідувальної служби Великобританії МІ-6 розкрив плани Заходу з розвалу Росії в інтерв’ю газеті «The Guardian».

Маніпуляцією було не згадування про план, що його розкрили в інтерв’ю (якого насправді ніколи не було і яке ніколи не публікувалося у «The Guardian»), а використання підставного сайту, щоби хитрістю змусити нас думати, що ми нібито читаємо цю статтю «The Guardian».

Але премію за ідіотизм отримали наступні епіки фейлів.

«Wall Street Journal» публікує статтю «Фіни готуються під Гельсінкі до російського нападу». У повідомленні пояснюється, що поки Росія планує найбільші за останні роки військові навчання, Фінляндія йде в підземку, а фінські солдати постійно тренуються в мережі тунелів, переходів і притулків загальної протяжністю понад 200 кілометрів.

ЗМІ Фінляндії з’ясували, що, хоча і можна використовувати мережу тунелів для організації цивільної оборони, але насправді вони застаріли, і події в них не пов’язані з російськими військовими навчаннями.

Тим часом в Росії реакція ЗМІ була двоякою, як написав на своїй сторінці в «Twitter» Кир Джайлс з аналітичного центру «Chatham House»:

1.Ми нікому і нічим не погрожуємо; ви смішні і живете в минулому столітті.

2.Наша зброя непереможна, а ви не зможете сховатися від неї.

Кілька невеликих російськомовних сайтів також приєдналися до другого підходу, похвалившись російським арсеналом бомб. «Російські бетонобійні бомби дістануть фінів з-під землі», – зазначило Інтернет-видання «Політексперт». «Всі фінські тунелі безсилі: російські боєголовки здатні пробити найміцніший армований бетон», – додало Інтернет-видання «Російський Діалог».

Таким чином, російські ЗМІ стверджують, що Росія ні для кого не є загрозою, але при цьому віртуально знайомить нас з російською виставкою озброєння. Вони сміються над фінами, які, на їхню думку, досить божевільні, щоби готуватися відбивати уявну загрозу, і в той же час російські ЗМІ виставляють напоказ запас зброї, що є в наявності в країні.

Інтернет-видання «Свободная пресса» – відоме дезінформуюче джерело – продовжило тему, пов’язавши її з новим фінським законом, що забороняє військовим формуванням без розпізнавальних знаків перетинати кордон. Метою даної поправки є захист територіальної цілісності Фінляндії від ситуації, що передувала війні в Україні в 2014 році.

Джерело: Oleh Pokalchuk

БЕЗ КОМЕНТАРІВ