Олександр Деркач, бізнесмен, економіст

Є питання. Чи можна і за який термін «розвернути» велику країну в потрібному напрямку. Поставити її з голови, так би мовити, на ноги. Цікавий приклад Аргентини в цьому плані. Величезна територія. 7 годин льоту з одного кордону до іншого. Від тропіків до льодів. Населення 43 млн. Як у нас. Агропромислова економіка. Більше агро. Мільйонні стада, які пасуться в безкрайньому пампе. Колись – м’ясна годувальниця світу. А щастя немає. Хто був в Буенос-Айресі, той бачив. Ось «втомлені», але все ще прекрасні буржуазні квартали, перенесені з Парижа. Ось сучасні безликі житла бідноти. А ось і бляшані нетрі емігрантів. Злетілися багатодітними сім’ями з усієї Латинської Америки. На соцдомомогу.

Військові хунти і корумповані популісти при владі довели колись процвітаючу державу до ручки. 8 дефолтів за 200 років незалежності. Найяскравіший в 2001-му. На 100 млрд. дол. Останній – в 2014-му. Тотальний валютний та імпортний контроль, заборона на покупку валюти, мільярди, конфісковані в бюджет з пенсійних фондів, важкі податки на експорт і його повне ліцензування. Скандал з націоналізацією активів зарубіжних компаній, що поставив хрест на зовнішніх інвестиціях. Величезний дефіцит бюджету, непідйомні борги, злидні населення. На тлі феєрверку субсидій, соціальних програм і популістської риторики.

Маурісіо Макрі

У грудні 2015-го президентом країни стає Маурісіо Макрі. Переміг з перевагою всього в кілька відсотків. Прийшовши до влади, він скасовує всі валютні обмеження, все ліцензування та податки на більшу частину експорту. Урізає соціальні програми і балансує бюджет. Реструктуризує зовнішні борги. У країну знову повертаються інвестори. За рік на зовнішніх ринках залучається 16,5 млрд. дол. У тому числі минулого тижня 2,75 млрд. Терміном на 100 років! З перевищенням попиту над пропозицією в 3,5 рази. На тлі попереднього падіння економіки в 2017 році прогнозується зростання на 3 відсотки. Маса проблем залишається. Попередній президент – під слідством. Із заарештованими 600 млн. дол. Корупція підірвана, але не переможена. Інфляція 7 відсотків. Безробіття – 9. Але є перспектива. І народ її відчуває. У квітні проходять протести проти «жорсткого курсу» і протести «за жорсткий курс». Рівень підтримки Макрі не падає нижче 50 відсотків. Сьогодні Аргентина знову розглядається як один з найперспективніших ринків. Минуло півтора року.

Джерело: Александр Деркач

БЕЗ КОМЕНТАРІВ