Олександр Кочетков, політолог

Останнім часом шукаю і не знаходжу чіткої відповіді на очевидне запитання: що змусить президента Порошенка визнати свій програш на президентських виборах?

Розумієте, його передвиборний імідж єдиного захисника України (всі інші – агенти Путіна) заводить в електоральну пастку: як «президент-патріот» може віддати країну якомусь «агенту Путіна», навіть якщо той об’єктивно переміг на демократичних виборах?

У своєму лицемірстві, фарисействі та цинізмі Петро Порошенко і його політичне оточення давно пройшли точку неповернення. Ви уявіть, наскільки готові до програшу і, відповідно, упередженого розслідування їхньої діяльності Володимир Гройсман, Василь Грицак, інші члени «стратегічної сімки», не кажучи вже про інформаційну обслугу на кшталт Віктора Уколова і Юрія Бірюкова? Так, вони підуть на все, щоби просто вціліти!

Порошенківські пропагандисти будуть волати про путінський вплив, закликати до невизнання виборів і збройного опору. У ПОП є регіональні князьки, міцно зчеплені з ним, які мають свої силові можливості, про що свідчать Херсон і Одеса. Гадаєте, Геннадій Труханов буде покірно чекати, поки нова влада не відновить проти нього кримінальне провадження, яке зараз призупинив ПОП в обмін на мерську лояльність?

І ще у ПОП є неабияка кількість прихильників, які щиро вірять у його «патріотичну» риторику, над якою він сам глузує у вузькому колі, і, звичайно ж, повірять у заклик «рятувати Україну від Росії і не визнавати результатів виборів»?

Питання: що може не допустити громадянського протистояння в Україні, яке переходить в збройні конфлікти?

  1. ПОП взагалі не буде балотуватися під тиском Заходу. Але це означатиме, що він отримає гарантії недоторканності, зокрема і за все сумнівно нажите. Цю несправедливість українське суспільство не зрозуміє, підуть розмови про олігархічну змову і недовіру новообраному президенту.
  2. На боці опозиції, яка перемогла, опиниться потужна силова структура. Але ж це тільки МВС Арсена Авакова. Так, поліція, отримавши відповідний наказ, зможе не допустити масштабних фальсифікацій на виборчих дільницях і припинить силові зіткнення після виборів. Але це означає збереження Авакова, і все ті ж запитання громадськості щодо справедливості.
  3. Опозиційний кандидат несподівано для влади переможе в першому турі або вийде до другого туру з перевагою в 10%, а в другому турі набере на 15% більше ПОП. Але для цього треба не тільки дружно проголосувати, але й чесно порахувати, не дати сфальсифікувати на місцях і в Києві. І – головне – ЦВК повинна оголосити ці результати, а для цього може знадобитися громадянська мужність, що межує з героїзмом.

Ось і виходить, що я радію наближенню виборів як кінцю правління ПОП, але й боюся цієї події, що загрожує неабиякими катаклізмами.

Джерело: Олександр Кочетков