Олександр Кочетков, політолог

Міністр МВС Арсен Аваков виконав заповітну мрію багатьох міністрів-силовиків: він зміг вибудувати систему відносин з іншими політиками, в якій є не тільки своєрідним гарантом чесності виборів, а й фігурою, здатною забезпечити саму передачу влади.

Тобто, як український політик він свій іспит вже здав, як до нього персонально не стався. А ось як топ-менеджер – поки питання! Це я до того, а чи зможе Арсен Борисович забезпечити заявлену ним боротьбу з фальсифікаціями? Які, щоб там не вигадували порохолюби і невиліковно заполітизована СБУ, у нас можливі лише по вертикалі «Президент – голови обладміністрацій – голови райадміністрацій». Та й на скупку виборців серйозних грошей немає ні у кого, крім влади.

Усі види фальсифікацій: каруселі, підкуп виборців на вході в ділянки, вкидання в урни лівих бюлетенів, спотворені підрахунки та інше в Україні відбуваються за потурання міліції/поліції. Поліція патрулює територію перед ділянками, вона охороняє і супроводжує виборчі урни, вона виставляє з ділянок завзятих спостерігачів, які хочуть проконтролювати підрахунок тощо. Якщо поліцейські займуть позицію, передбачену законом, фальсифікації, при всіх зусиллях «березенковців», не перевищать цілком пристойні 2-3%. І цього, між іншим, вистачить, щоб ПОП не потрапив до другого туру.

Але Авакову вже почали протидіяти. За позицію поліцейських на місцях розгорнулася неабияка боротьба. З боку Порошенка її ведуть працівники СБУ і ГПУ.

За старою, ще «совковою» практикою СБУ доглядає за міліцією/поліцією. І у неї завжди є якийсь компромат. А на місцях оновлення кадрів при перейменуванні міліції в поліцію було мінімальним.

Прокурори часто працюють в складі слідчих груп разом з поліцейськими, вони підтримують обвинувачення в судах і теж мають достатню кількість компромату, що дозволяє впливати на поліцейських.

І нарешті, поліцейським начальникам на рівні області/міста вже почали тупо пропонувати гроші, якщо вони забезпечать те саме «потурання» своїх підлеглих щодо фальсифікацій на користь ПОПа. Такою «роботою» з поліцейськими керівниками займаються глави обладміністрацій і мери міст, лояльні до ПОПа.

Зрозуміло, Аваков про це знає. І розуміє рівень ставок: можна втратити все нажите разом зі свободою.

Вирішальним моментом стане можливе затримання поліцією когось із організаторів фальсифікацій на місцях разом з членами місцевого виборчкому, що підкуповуватимуть. Тоді це дасть іншим беззаперечний аргумент: «Ми на таке не підписувалися. Одна справа – безпечно «намалювати потрібний результат». Інше – сісти з конфіскацією. Раз ви, влада, не забезпечуєте нам безпеку, ми вмиваємо руки ».

Попутно: особисто для мене, як знайомого з «внутрішньою соціологією», правильне і інше твердження: якщо ПОП пройде до другого туру, то значить, Аваков не зміг збити фальсифікації до прийнятного рівня.

Інтризі жити залишилося недовго: повз нас не пройде.

Джерело: Олександр Кочетков