Олександр Кочетков, політолог
Олександр Кочетков, політолог

В Україні є три О-стадії президентства. За особистим спостереженням знаю, що кожен із п’яти українських президентів неминуче проходив три стадії «О».

Перша — Ошаління від інформації, проблем та інших «непоняток», які звалилися на нього. І з якими нормальна відповідальна людина впоратися не в змозі просто фізично.

Друга — Оволодіння: коли президент розуміє, що можна перекласти текучку на плечі свого апарату вкупі з главою АП. Потягнути на себе лише можливості, а відповідальність технічно перекинути на інших — Кабмін, Верховну Раду, Росію, як зараз.

Тобто, президент підминає під себе головні фінансові потоки, насолоджується перебуванням у Світовому Клубі Президентів. Нарікає на кепських міністрів-депутатів. І замислюється про те — що це щастя занадто недовговічне.

Третя — Обожествлення. На цій стадії президент цілком щиро ототожнює себе з державою. Він продовжує користуватися нею, як особистим наділом. І будь-який випад проти себе сприймає виключно як загрозу державі. І реагує на ці загрози найнеадекватішим чином.

Леоніда Кучму багато хто визнає найадекватнішим президентом. У третю стадію він впав у середині свого другого терміну.

Петра Порошенка завдяки перебуванню на різних відповідальних державних посадах вважають початково найпідготовленішим президентом. Тому він одразу почав із третьої стадії і сповзати з неї не має наміру.

Що це обіцяє країні — пояснювати, вважаю, потреби немає.

Тому в майбутній конструкції влади України необхідно передбачити єдиний центр виконавчої влади у вигляді Кабінету міністрів. А президент має стати кимось на кшталт незалежного арбітра, морального авторитету, який не має ані найменшої можливості протягувати ручки в бік фінансів та інших владних булочок.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ