Політичний експерт Олександр Радчук

Ви помітили, скільки на вулицях українських міст з’явилося гральних закладів, в яких пропонують типу зіграти у лотереї?

Насправді, все навіть гірше, ніж ми думаємо. По-перше, галопуючий розвиток подібного роду бізнесу можливий у країні, громадяни якої радше сподіваються на вдачу, аніж на можливість реальних заробітків. Тобто, це тривожний сигнал для суспільства.

По-друге, за кілька останніх років ані уряд Арсеній Яценюк, ані уряд Гройсман, Владимир Борисович нічого не зробили, аби впорядкувати ситуацію на ринку. Ситуація «застрягла» на рівні Мінфіну і його очільника Олександр Данилюк / Oleksandr Danyliuk, який вже півроку не може розробити нові ліцензійні умови для виведення цього виду бізнесу «з тіні».

Чому потрібно впорядкувати? Ось кілька мотивів.

1.Лише за приблизними підрахунками експертів, «тіньовий» ринок лотерей досягнув оборотів у 40 мільярдів гривень на рік. Ці кошти минають повз державний бюджет.

2.Ще у 2012 році тодішній міністр фінансів Юрій Колобов в інтересах «Сім’ї» Януковича та завдяки вірним багнетам із фракції Партії регіонів проштовхнув закон про лотереї, який дозволяв представникам російських фірм фактично монополізувати український лотерейний ринок взагалі без будь-яких ліцензійних вимог. Ця ситуація триває й досі: два найбільших оператори українського ринку лотерей «М.С.Л» і «Патріот» опосередковано контролюються однойменними російськими лотерейними компаніями. Російські компанії належать олігархам, близьким до режиму Путіна. А значить – усіляко сприяють ворожим планам Кремля із захоплення українських територій.

3.Маємо справу із прямими загрозами національній безпеці. РНБО навіть внесла «М.С.Л» і «Патріот» до списку 105 юридичних осіб, які відповідальні за агресію проти України, та застосувала до них санкції. Але і це не допомогло: видно, власники компаній мають надміцний дах. Вочевидь, грошові потоки настільки потужні, що здатні «вмовити» навіть закінчених «патріотів», яких так багато в осерді нинішньої владної верхівки.

4.Тож навести лад мав би новий постреволюційний уряд. Але цього не сталося ні за прем’єрства Яценюка, ні за Гройсмана. Лише навесні цього року Міністерство фінансів Олександра Данилюка нібито розробило відповідні нові ліцензійні умови. Документ передали на твердження в Кабмін ще у травні поточного року. Проте він десь «загубився»: лотереї безперешкодно продовжують свою роботу і навіть розвивають «мережу». В одному зі спальних районів Києва якось спостерігав, як подібні заклади відкривають ледь не у кожному житловому будинку, фасади яких мають вихід на вулиці із більш-менш жвавою логістикою.

5.Детінізація лотерейного ринку, вихід з нього росіян-монополістів та поява нових гравців могли б принести бюджету держави не менше 1 мільярда гривень щорічно.
Окрім суворих тіньових реалій лотерейного «бізнесу по-українськи», ситуація загострюється й іншого боку. Йдеться про соціальну складову: поки держава не вирішує проблеми, а хтось заробляє корупційні гроші на тіньових схемах, лотерейними закладами почали цікавитися небайдужі активісти, які періодично влаштовують їм погроми. Звісно, що це лише додає гостроти ситуації й веде до «бєспрєдела». Ну але якщо по-іншому ніяк, то чи можна засуджувати такі дії?

Ваша думка?

Джерело: Олександр Радчук