Голова Національної Ради економічного розвитку Олексій Дорошенко

Ми бачимо високий рівень життя в країнах Європи, які знаходяться поряд з нами, та ставимо запитання: Чому вони на це спромоглися, а Україна – ні?

Китай у 1420 році, коли закінчив будівництво Пекіна, мав найрозвиненішу цивілізацію світу. А півмільйонний Нанкін був найбільшим містом світу. Під час та після Другої світової війни відбулось різке зниження ВВП на душу населення цієї країни. За оцінками, у 1970 році житель Піднебесної мав такий же рівень життя, як і в 1000 році. Лише в 1981 році Дєн Сяопін почав реформи, а сьогодні економіка Китаю – вже друга за розмірами після США. При середньорічному розмірі зростання ВВП у 9% подвоєння економіки відбувається кожні 8 років. Китай обрав вірний напрям руху та не звертав декілька десятиліть з нього.

Багато порівнюють Україну та Польщу. ВВП на людину в 1992 році в нашій країні складав $427, а в сусідів – $2311. Минулий рік, за міжнародними розрахунками, Україна завершила з $2416 ВВП на душу населення, а Польща – вже з $13453. Зростання за 26 років було приблизно однакове: 5,7 разу в нас проти – 5,8 у них. Але поляки побудували міцну основу свого зростання: державні та суспільні інституції та захист права власності. Ці два кити тримають їхню державу. Ми ж навіть сьогодні сперечаємося, що хочемо побудувати, тому ходимо по колу. Приклади багатьох країн показують, що від невдахи до тигра – один стрибок. Правда, і в зворотному напрямку все може відбутися миттєво. Але друге нам добре відомо на власному прикладі. Тому потрібно знайти суспільне порозуміння та побудувати міцні державні інституції та забезпечити права приватної та державної власності. У нас же задача «Лупайте сю скелю» (Іван Франко) не рідко підміняється «Пилите, Шура, пилите…» Она золотая» (Ілля Ільф, Євген Петров).

Ми бачимо високий рівень життя в країнах Європи, які знаходяться поряд з нами, та ставимо питання: Чому вони на це…

Gepostet von Alexey Doroshenko am Dienstag, 29. Januar 2019

Джерело: Олексій Дорошенко