Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Напередодні Різдва на Тернопільщині найнижчі ціни на продукти

Аналіз даних офіційної статистики в листопаді показав, що Тернопільська область має найнижчу вартість соціальних продуктів харчування. У цьому регіоні продається третина найдешевших продуктів із переліку, який моніториться Держстатом.
А ТОП-3 регіонів із найнижчими цінами виглядає так: безперечним лідером рейтингу є Тернопільщина, у якій одразу одинадцять соціальних продуктів мають найнижчу ціну серед усіх регіонів України. Друге місце посідає Полтавщина з чотирьома продуктами з найнижчою вартістю. Третя позиція в Дніпропетровщини з трьома найменуваннями продуктів соціального кошика.
У Тернопільській області найнижчі ціни на такі продукти: житній хліб– 15,1 грн за кілограм, а середня ціна по країні – 17,9 грн; макарони з м’яких сортів пшениці – 14,2 грн за кілограм, середня по Україні – 16, 9грн; гречка – 14,3 грн, середня вартість – 16,6 грн; ячна крупа – 9,8 грн, середня в країні – 11,5 грн; пшоно – 21,3 грн, при середньостатистичній ціні – 23,1 грн; пачка 200г вершкового масла коштує 34,4 грн, при середній – 38,2 грн; олія соняшникова – 32,9 грн за літр, середня за даними Держстату – 35 грн; сало – 49,7 грн за кілограм, коли по країні середньостатистична ціна – 75,7 грн; яблука – 7,2 грн, а по країні кілограм яблук коштує 9,4 грн; картопля – 5,1 грн, при середньостатистичній – 6,7 грн; цукор – 12,8 грн за кілограм, при середньоукраїнській – 14,2 грн.
У Полтавській області найнижчими є наступні позиції: батон – 10,5 грн за 500 г, при середній ціні в країні – 12,4 грн; капуста – 6 грн, а по Україні – 7,2 грн; буряк – 6,7 грн, а середня за офіційними даними – 8,1 грн; морква – 9,5 грн за кілограм, а по країні – 11,1 грн.
На Дніпропетровщині найдешевшими є наступні продукти: пшеничне борошно – 10 грн, середня вартість – 11,2 грн за кілограм; крупа манна – 12,4 грн, при середній – 13,7 грн; філе куряче – 97,5 грн за кілограм, а середня ціна по Україні – 103,5 грн.
Одещина та Житомирщина мають по дві позиції найдешевших соціальних продуктів: у Одеській області пшеничний хліб із борошна першого ґатунку – 13,3 грн, а по Україні – 17,2 грн, а морожена риба – 66,9 грн, середньостатистична – 72,9 грн; у Житомирській курячі яйця – 22,7 грн за десяток, при середньостатистичній – 24,8 грн і кисломолочний сир – 78,9 грн за кілограм, у той час як по країні – 95,2 грн.
Аж дев’ять областей мають по одній позиції з найменшим цінником: у Волинській області це свинина – 106 грн за кілограм, коли середній показник по Україні – 115,9 грн; у Донецькій яловичина – 112,3 грн, по країні середня – 127,4 грн; на Запоріжжі рис – 21,9 грн за кілограм, середня – 24,1 грн; на Кіровоградщині варена ковбаса – 73,7 грн, при середній – 92,2 грн; у Луганській пшеничний хліб із борошна вищого ґатунку – 17,2 грн за кілограм, для порівняння, середній показник по Україні – 21,5 грн; у Львівській області куряча тушка – 53,6 грн за кілограм, середня вартість в країні – 58,3 грн; на Рівненщині сметана – 51,5 грн, середня, за офіційною статистикою – 55,4 грн; на Харківщині цибуля – 10,7 грн за кілограм, середньоукраїнська ціна – 12,8 грн; на Буковині молоко – 19,8 грн за літр, при середній за даними Держстату – 23,4 грн.
Одинадцять областей не можуть похвалитися низькими цінами на продукти, це Вінницька, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Миколаївська, Сумська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська області й місто Київ.
Нагадаємо, що в листопаді 2017 року найбільшими перевагами низьких цін користувались жителі Львівщини, у якій три соціальних продукти мали найнижчу ціну серед усіх інших областей: морква, капуста і картопля. Друге та третє місця посідали Запорізька й Тернопільська області – по дві позиції з найнижчою вартістю в кожній. У Запорізькій найдешевшими в 2017 році були яйця і рис, а на Тернопільщині – сало і сметана.
Рівень життя – це не лише проблема центральної влади. У кожному регіоні є можливість впливати на те, що відбувається з бізнес-кліматом та купівельною спроможністю. Місцева влада може по справжньому бути радою інвесторам, як вітчизняним, так і іноземним, створюючи їм умови роботи. Збільшення кількості місцевих виробників – збільшує конкуренцію. Місцева влада може стимулювати розвиток торговельної інфраструктури, а саме оптових ринків, приходу або збільшення присутності торговельних мереж. Конкуренція в торгівлі знижує ціни та робить товари та продукти більш доступними. А коли покращується бізнес-клімат та доходи населення – збільшується й кількість крамничок, тобто малого бізнесу. Усе це тоді працює на розвиток середнього класу. Але це вже в минулому та в майбутньому. Но не сьогодні.
Але завтра Різдво за католицькою традицією. Різдво – це народження всього нового: ставлення, поглядів, відношення. І тому хочеться побажати
Куті смачної,
Коляди гучної,
Щасливого Різдва
І на весь Рік добра!