Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Індекси споживчих цін на товари та послуги, які робить Державна служба статистики, показали, що лідером росту цін із початку 2017 року були алкоголь та сигарети, які зросли на 20,7%. Також до ТОП-3 лідерів увійшли витрати на продукти й ресторани та готелі, вартість яких у середньому по країні піднялась на 17,7% та 17,3% відповідно.

Витрати на ЖКГ посіли місце в середині списку та додали за 2017 рік 10,6%. А найменшими темпами зростали ціни на одяг, взуття та товари для дому, включаючи електроніку. Гардероб за минулого року став дорожчим лише на 0,9%, покупки для дому – на 3,1%, а відпочинок – на 4,5%. Загальна інфляція в 2017 році склала 13,7%, що на 70% перевищувало прогноз Уряду.

Розуміючі, що цього року вартість алкоголю буде зростати значно помірніше порівняно з минулим через те, що акцизи цього року зросли лише на коньяк та бренді. Ціни на спиртні напої все ж будуть зростати, але через зростання собівартості виробництва. Тому на загальний рівень інфляції ця продукція 2018 року не буде мати сильного впливу.

Більшість продуктів продемонструвала за два останніх роки такі карколомні стрибки, що практично підійшли до своїх граничних показників. Подальше зростання ціни на внутрішньому ринку призведе до збільшення імпорту. Таким чином продукти харчування за нашими прогнозами зростуть за рік на 12-14% в середньому. Лідери цінової гонки покажуть до 20-25% зростання порівняно з 35-50% минулого року. Однак продукти знову будуть драйвером інфляції й цьогоріч.

2018 року вартість одягу та взуття буде зростати досить сильно, перш за все, через збільшення мінімальної зарплати. Тому галузь може показати, за результатами року, зростання цін до 10%. За офіційними даними витрати кожної сім’ї на одяг та взуття становлять біля 5%.

Значний вплив на річний рівень інфляції цього року можуть нести ціни на паливо через зростання світової вартості нафти та девальвацію гривні. За результатами перших двох місяців Україна отримає найменше 2% зростання інфляції в кращому випадку. У найгіршому вона може становить до 3%. Історія повторюється, коли роком раніше країна мала високу інфляції, на яку не було відповідної реакції економічного блоку Кабінету Міністрів. Запізнілі крокі привели до показника 13,7% середнього зростання цін на продукти, товари та послуги. Тому, дай нам Бог та здоровий глузд, стримати інфляцію цього року в рамках 10%.

Джерело: Олексій Дорошенко