Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Споживання алкоголю та сигарет в Україні знижується. Тільки офіційно

Можливість українців придбати алкоголь та сигарети суттєво знизилась із початку року за розрахунками Української Асоціації постачальників торговельних мереж. Для цього ми взяли розмір середньої зарплати та ціни за даними Держстату на ці товари. Середня заробітна плата в грудні 2017 року становила 8777 грн, у квітні 2018 року – 8480 грн. Заробітна плата враховувалась груднева, оскільки саме вона виплачувалась у січні. А вартість алкогольних напоїв та тютюну бралась станом на січень. Те ж саме і з травнем: офіційна статистика щодо цін – на травень, а по заробітній платі – на квітень.

Алкоголь

У травні цього року на середню заробітну плату можна було купити вітчизняного пива на 51 пляшку ємкістю 0,5 л менше, ніж у січні. Таким чином зменшення становить 8%. У січні цього року на середню заробітну плату можна було придбати 637 пляшок пива, а вже в квітні 586.

Вітчизняного столового вина в травні на середньостатистичну зарплату можна було купити на 8 пляшок ємкістю 0,75 л менше, ніж у січні. Таким чином зменшення становить 5%. На початок року купівельна спроможність українця становила 149 пляшок, а в останній весняний місяць вже 141.

Що ж до горілки, то в травні цього року на середню заробітну плату можна було дозволити купити на 5 пляшок ємкістю 0,5 л менше, ніж у січні. Таким чином зменшення становить 5%. На січень середня зарплата дорівнювала 108 пляшкам горілки, а за п’ять місяців – 103.

Сигарети

У травні 2018 року на середню заробітну плату в середньому по країні можна купити сигарет без фільтру на 51 пачку (по 20 шт) менше, ніж у січні. Тобто зменшення становить 12%. У січні це було 425 пачок, а в травні вже 374.

По сигаретам із фільтром медіум класу падіння склало 38 пачок, або 12%. У натуральному вимірі це означає, що було 327пачок, а стало 289.

Купівельна спроможність в сигаретах із фільтром вітчизняних марок впала на 38 пачок за п’ять місяців. Тобто зменшення становить 10%. Було 370 пачок, а залишилось 332.

Сигарет із фільтром преміям-класу можна дозволити в травні на 30 пачок менше, ніж у січні. Падіння склало 12%. У січні це було 268 пачок, а в травні лише 238.

Падіння доступності алкоголю та сигарет можна було б вважати корисним, якщо б у нашій країні не існувало тіньового ринку. Цей ринок зараз лише зростає та наповнює не державний бюджет. Крім того, у світі стимулюють перехід споживання з міцних алкогольних напоїв на пиво та вино. В Україні ці напої також стають менш доступними. Ну й головне. Падає купівельна спроможність українців і в продуктах.

Джерело: Олексій Дорошенко