Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

8 грудня виповнюється 355 років з часів першої торговельної війни між Україною і Росією, яка сталася в 1663 році. Це умовне поняття, оскільки на той момент територія нашої країни вже була поділена на Правобережжя, яке контролювалося Річчю Посполитою, і Лівобережжя, підвладне Московській державі. Москва ухвалила рішення заборонити продавати українцям горілку і тютюн на своїй території. У відповідь гетьман Павло Тетеря під час свого військового походу 8 грудня 1663 року ухвалив Універсал «Про розміри і порядок митного збору», яким запроваджував обмеження на торгівлю іноземців на території Правобережної України. Був запроваджений податок в 5% з товарів і грошей, які завозилися на територію гетьманату. При цьому в разі, якщо хтось порушував закон, то товар або гроші конфісковували. При цьому 50% надходило до військової скарбниці, а половина залишалася козакам, які конфіскували.

Цікава й торговельна війна з Московським царством. По-перше, тоді вже була зрозуміла важливість економічної складової в перевазі тієї чи іншої держави. І товари, які є підакцизними, тоді потрапляли під обмеження в першу чергу. По-друге, Універсал був підписаний під час активних військових дій, що ще раз говорить про важливість економіки, тим більше у воєнний час. Третє – податок в Україні в 5% вважався високим і загороджувальним. Порівняйте з рівнем оподаткування сьогодні, і стане зрозуміло, що розраховувати на зростання економіки і рівня добробуту в найближчі роки не доводиться. І останнє. Виконання свого обов’язку тими, хто перебував на військовій службі, нагороджувал 50% конфіскованого та служило гарним стимулом.

Оскільки територія нашої країни через рік вже остаточно розділена між могутніми сусідами, але цей крок залишився в нашій історії, як перша україно-російська економічна війна. Важливість економічного питання для побудови держави розумів ще князь Олег, чиї дружини перемогли Константинополь. Найважливішим пунктом мирного договору, який до цих пір ми пам’ятаємо, була безперешкодна і безмитна торгівля купців з Київської Русі в Візантії.

А сьогодні ми пробуємо побудувати могутню державу постійно приносячи в жертву економіку.

Джерело: Олексій Дорошенко