Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Державна служба статистики проводить моніторинг цьогоріч 31 найменування продуктів для розрахунку інфляції. Ці продукти завжди мали назву соціальних. Із 1996 року держава моніторила 23 таких продукти, а саме: хліб пшеничний із борошна першого ґатунку, хліб житній або житньо-пшеничний, макарони, пшеничне борошно, рис, гречка, цукор, яловичина, свинина, сало, куряча тушка, ковбаса варена першого ґатунку, молоко, м’який сир, сметана, яйця 1-2 категорії, вершкове масло, соняшникова олія, капуста, картопля, буряк, цибуля і морква.

Із 2018 року вперше до цього списку були додані куряче філе, батон, хліб пшеничний із борошна вищого ґатунку, крупа манна, ячна, пшоно, яблука та морожена риба. Найбільше було додано круп. І це має сенс, оскільки крупи, хліб, картопля та макарони – є основою раціону українців. У той же час у країнах ЄС, практику яких Україна повинна переймати, моніторять від 300 до 700 позицій продуктів харчування. Що занадто, то не здраво, але розширювати кожного року перелік продуктів, які підлягають спостереженню – варто. Тому слід у 2019 році додати до такого переліку продукти та напої, які є найбільш поширеними серед домогосподарств та на які уходить немала частка родинного бюджету.

Сьогодні до овочевого кошика соціальних продуктів входять лише овочі борщового набору, а саме картопля, капуста, буряк, цибуля та морква. Але є ще два найпоширеніших овочі, вартість яких слід досліджувати: огірки та помідори. Вони завжди присутні на нашому столі. Не у всіх у свіжому вигляді, іноді консервованому, але тоді їх заготівля відбувається влітку.

Серед продуктів, ціна яких цікавить державу, завжди були лише українські продукти. Але є деякі продукти, які імпортуються, і завжди присутні в магазинах та на ринках. Це банани та апельсини. Банани взагалі виступають прямим конкурентом яблукам. І коли ціна на яблука зростає, то люди переходять на банани, і навпаки. Апельсини у великих обсягах завозяться до нашої країни і є найпопулярнішим цитрусовим серед українців.
Печериці є важливим білковим продуктом, обсяг продажу яких завжди зростає в період постів. Серед молочних продуктів Держстат не відслідковує лише вартість твердого сиру, хоча кожен із нас вживає його хоча б час від часу.

Українці вживають цукру та солодощів більше за всіх сусідів. Але вартість печива також не досліджується, хоча без солодкого «день не день». А крім того кава та чай, які продаються у великих обсягах та на кожному кроці. Якщо додати ці дев’ять позицій до державного моніторингу, то їх загальна кількість сягне сорока. І це може собі дозволити державний бюджет на наступний рік. Такими кроками ми колись дійдемо до Франції, яка відслідковує вартість практичного всього, що можна вживати в їжу. У тому числі равликів.

Джерело: Олексій Дорошенко