Голова Національної Ради економічного розвитку Олексій Дорошенко

По чому картопелька?

Порівняння цін на овочі в Україні та сусідніх країнах, передусіму Польщі, дають зрозуміти напрямок цін у найближчі тижні. Порівняння вартості овочів у Києві та Варшаві показали, що вони будуть дорожчати.

Перед Різдвом на оптовому ринку «Столичний» можна було купити картоплю по 7 грн, у той час як на ринку «Броніше” вона коштувала 8,4 грн, тобто киянину вона обходилась на 19% дешевше. Буряк в Києві обходився на 26% дорожче, ніж у Варшаві, тобто по 9,2 грн замість 7,3 грн (по курсу НБУ) у сусідів. Морква в нас коштує аж на 36% дешевше, тобто по 8 грн замість 10,9 грн у Польщі. Капуста на київському оптовому ринку обходилась у 7,7 грн, або на 32% дешевше, тому що на варшавському оптовому її вартість складала 10,2 грн. Цибуля, яка зараз визиває у всіх стільки хвилювань, також поки киянину обходилась у 12,5 грн замість 14,5 грн жителю Варшави, тобто була доступніше на 16%.

У 2019 році овочі будуть зростати в ціні. Темпи будуть не такими жахливими, як минулоріч, але на 20-25% наприкінці року нам прийдеться сплатити більше, ніж зараз. При цьому будуть, як і завжди, відбуватись значні коливання ціни в десятки відсотків упродовж року. Але після зльоту будемо бачити приземлення цієї ціни. Несформований ринок в Україні з усіма вадами, у вигляді відсутності оптових ринків та сховищ, високої тінізації виробництва агропродукції, впливу держави на підтримання стабільної ціни шляхом контрактів або викупу продукції, вилазить нам боком.

Джерело: Олексій Дорошенко