Олена Галкіна, історик, експерт з міжнародної політики. Переїхала до України з Росії

Під час спільного брифінгу з Порошенком Тіллерсон зробив низку важливих заяв, які дають надію, що команда нового президента США нарешті зануриться в українську проблематику і зможе домогтися реального прогресу від РФ у виконанні Мінських угод – так, як їх трактують саме у Вашинґтоні, а не в Кремлі. Безумовно, у США є інструменти, щоб ефективно впливати на Путіна, але потрібна політична воля, щоб від слів перейти до справи. Думаю, адміністрація Трампа зацікавлена ​​в тому, щоб цю волю продемонструвати – і своїм громадянам, і союзникам по НАТО.

По-перше, головна мета США в Україні, згідно з Тіллерсоном – відновити суверенітет і цілісність України.

По-друге, відновлення суверенітету і територіальної цілісності України – умова, що необхідна для поліпшення відносин між США і РФ.

По-третє, Тіллерсон недвозначно показав, що Штати бачать Росію не одним з гарантів (як вважають в Москві), а стороною Мінських угод, що має конкретні зобов’язання. Він артикулював гранично ясну логіку: Росія повністю контролює сепаратистів ОРДЛО, тому саме вона зобов’язана зробити перші кроки з деескалації: припинення вогню, відведення важких озброєнь, безперешкодний доступ моніторингу ОБСЄ по всій зоні конфлікту, аж до державного кордону України.

Однак і від української влади Штати вимагають лінії, спрямованої на об’єднання країни, а не на розколу суспільства. Саме про це була фраза Тіллерсона: «Ми прагнемо забезпечити безпеку і безпеку всіх громадян України незалежно від їхньої етнічної приналежності, їхньої національності або релігії. Це фундаментальний елемент суверенітету України і захист усіх громадян України».

Також слід звернути увагу і на слова нового спецпредставника США по Україні Курта Волкнера про те, що Україна повинна стати сильною і процвітаючою демократією, яка буде привабливою для жителів східних регіонів.

У цій повістці команда Трампа демонструє добре володіння ситуацією і заявляє цілі, що збігаються з об’єктивними інтересами України. Як вона буде цих цілей домагатися і чи будуть ці методи в інтересах України – покаже час.

P.S. Постійні посилання американців до зобов’язань перед МВФ, включаючи пенсійну, земельну реформи і приватизацію, захоплення у мене абсолютно не викликають.

Джерело: Елена Галкина

БЕЗ КОМЕНТАРІВ