Олена Галкіна, історик, експерт з міжнародної політики. Переїхала до України з Росії

До питання про російську мову

Американський аналітик Пол Гобл, фахівець з етнонаціональних проблем в СРСР і на пострадянському просторі, дав глибоке сутнісне інтерв’ю «Апострофу», де сказав дуже важливу річ:

«Найбільший страх пана Путіна – це поява ще однієї країни, де основною мовою буде російська. Він не може змиритися з думкою, що ДЕСЬ МОЖЕ БУТИ КРАЇНА, ДЕ ГОВОРЯТЬ РОСІЙСЬКОЮ, АЛЕ ЦЕ НЕ ЧАСТИНА РОСІЇ. Він не розуміє, що в сучасному світі є багато країн, які говорять на тих же мовах, що й інші країни, але це не робить їх такими ж…

Україні слід було б популяризувати українську, але не турбуватися так, як деякі це роблять, щодо наявності та використання російської. Не через нервозність Росії, а скоріше тому, що українці, я думаю, з часом будуть, як і багато хто в світі, говорити на декількох мовах, а не на одній. І це посилить їхню національну ідентичність, а не послабить».

https://apostrophe.ua/…/putin-ne-budet-pravit-vechno-…/13526

Розвину цю важливу думку.

Путін боїться не просто «ще однієї країни». Така вже є – Білорусь. Він боїться появи нації, яка російською мовою транслюює не православ’я – самодержавство – народність, а свободу – рівність – братерство, і своїм прикладом показує, що це можливо.

Сама наявність такої країни в світі зруйнує владу «Луб’янської народної республіки» в РФ, тому що 1/7 частину суші неможливо повністю закрити в XXI столітті, як Північну Корею.

Російський режим боїться експансії російською мовою інших цінностей і рольових моделей, ніж ті, що нав’язуються офіціозом «русскава міра».

Їхній головний страх не «Радіо Свобода», а вільна країна, в якій говорять російською, і при цьому не живуть за принципами «правда в силі» і «всі помруть, а я залишуся».

Частина українського політичного класу зараз просуває обмежувальні заходи відносно російської мови в публічному просторі за межами органів держуправління. Мабуть, ідеологи заборон і примусу думають, що якщо мас-медіа позбудуться російської мови, Кремль втратить інтерес до України. Але це катастрофічна помилка. Логіка імперії діє незалежно від мови. У Сирії не говорять російською, але це не допомагає.

Російська пропаганда має достатній бюджет, щоби створювати переконливий продукт і арабською, і іспанською, і німецькою. І просувати його через всі комунікаційні шпарини й щілини. Думаєте, вони не зможуть цього робити українською? Russia Today українською мовою поки не з’явилася тільки тому, що українці прекрасно знають російську мову і продовжують споживати російський продукт через супутникове ТБ та Інтернет. Це добре видно із соціології, перш за все, в східних і південних регіонах.

Ця частина гібридної війни становить в наш відкриий глобальний час не менше 70% загального успіху. І щоб перемогти в ній, треба не знищувати комунікаційний простір російською мовою, а розвивати його в своїй системі цінностей і вести експансію в рамках «м’якої сили».

Мені відомі приклади, коли дуже аполітичні росіяни випадково натрапляли на програми NewsOne, де говорили російською, і починали дивитися в Інтернеті цей канал. Тому що мова та ж, а люди в телевізорі кажуть по-людськи, без істерики і агресії. Це вже само по собі диво в РФ. Більш того, розповідали, що водії маршруток в російській провінції слухають в дорозі творчість «Студії Квартал 95». Тобто основа напрацьована, але з набуттям чинності закону про 75% української квоти на центральних телеканалах її не буде.

Чому не можна було ці квоти сформулювати інакше, наприклад, 75% каналів українською, і можливість решти 25% віщати, якою завгодно мовою? Я можу це пояснити тільки страхом влади України перед страхом Путіна. Але так Україна сама позбавляє себе найпотужнішої зброї, залишаючись беззахисною перед агресором. І вже явно програє, переходячи на методи заборон і придушення. Це матиме наслідки набагато гірші, ніж Будапештський меморандум.

Джерело: Елена Галкина

1 КОМЕНТАР

Comments are closed.