Олена Галкіна, історик, експерт з міжнародної політики. Переїхала до України з Росії

Немає вірнішого шляху до колапсу системи, ніж гіперцентралізація повноважень, особливо помножена на передачу на місця соціальних зобов’язань.

Поки російська частина фб здивовано обговорювала ідею перенесення столиці РФ на Урал, Кирієнко зробив реально важливу заяву, в якій:

1) вбив осиковий кілок в надію Татарстану на продовження договору з Москвою або укладення нового;

2) перекреслив основи конституційного ладу РФ словами: «Російська державність, держава побудована не за договірним типом».

(Пункт 3 ст. 11 конституції РФ досі говорить: «Розподіл предметів ведення і повноважень між органами державної влади Російської Федерації та органами державної влади суб’єктів Російської Федерації здійснюється цією Конституцією, Федеративним та іншими договорами про розподіл предметів ведення і повноважень»).

Економічні втрати регіональних еліт РФ в результаті божевільних авантюр Кремля в зовнішній політиці могли бути компенсовані за рахунок децентралізації.

Але судячи з відмови від конкуренції на «виборах» губернаторів і зі стратегічної заяви Кирієнка, і у зв’язку з іншими моментами, взяли прямо протилежний курс – методично витоптати в регіонах все живе і рулити за допомогою вірних псів на короткому повідку.

Мабуть, в Кремлі думають, що якщо відповідати на виклики «нових 80-х», закручуючи гайки, тобто йти шляхом, протилежним Горбачову, можна уникнути долі СРСР.

За умови такого тренду мирний розпад Союзу навряд чи повториться. Автократії руйнуються миттєво, а ненависть регіонів до центру буде набагато сильнішою, ніж в часи перебудови.

Цивілізованому світу пора опрацьовувати сценарії, щоби токсичними уламками останньої імперії не накрило континент.

 Джерело: Елена Галкина

БЕЗ КОМЕНТАРІВ