НАБУ і САП стали жертвами старих радянських методів, вважає експерт

Антикорупційні зусилля в Україні перебувають на межі колапсу. Органи, що були створені для боротьби з корупцією, за два роки не виконали своїх обіцянок, а керівництво НАБУ уклало домовленості з олігархами, зокрема Ігорем Коломойським. Про це пише в авторитетному The Washington Times відомий політичний аналітик, колумніст низки американських видань Л. Тодд Вуд (L.Todd Wood), передають Українські новини

На його думку, Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратури стали жертвами старих радянських методів. Попри хороше фінансування, гарні зарплати співробітникам та підтримку Заходу, імідж НАБУ та спорідненого Національного агентства з запобігання корупції, можливо, вже непоправно зіпсований. Жоден високопосадовий чиновник не був засуджений за звинуваченням у корупції. Зокрема, НАБУ просто відсунуло на задній план справи щодо корупції високого рівня. Здається, корумпованим чиновникам в Україні вдалося приборкати роботу організації, пише The Washington Times.

Ідеальним прикладом цього є ситуація з групою «Приват» олігарха Ігоря Коломойського. Держава націоналізувала «ПриватБанк», щоб запобігти його колапсу. Однак пізніше з’ясувалося, що напередодні націоналізації власники вилучили всі гроші, нагадує автор.

«Пан Ситник встановлює збитки приблизно на 600 мільйонів доларів, що є значною сумою для національної фінансової системи. Детективи НАБУ вилучили відповідні документи, але у справі ніяких дій не було. Пан Ситник не згадував про справу більше двох місяців. Є чутки про вигідну таємну угоду між паном Ситником та паном Коломойським про те, щоб не давати справі ходу», – пише американський аналітик.

Також автор наводить приклад великої енергетичної компанії «Запоріжжяобленерго», щодо якої НАБУ після свого створення порушила одну з перших справ. Втрати від корупції тут оцінюють у 12,8 млн дол. За словами депутата парламенту Сергія Лещенка, призначення в енергетичній компанії, якою керують олігархи брати Суркіси, визначає Ігор Кононенко, заступник голови фракції, лояльної до Президента Петра Порошенка.

«Знову ж таки, пан Ситник та його офіс не згадували цю ситуацію впродовж шести місяців, блокуючи розслідування однієї з своїх перших великих справ. Є чутки, що платять великі хабарі, щоби зупинити розслідування НАБУ», – констатує американське видання.

У статті також згадується ворожнеча між НАБУ та НАЗК, яка розгорілася після того, як НАЗК розпочала перевірку  діяльності пана Ситника, та звукозапис, в якому Ситник оприлюднює секретну інформацію, що спричиняє можливі юридичні проблеми для бюро та його лідера (причому директор НАБУ підтвердив, що розмова справді відбулася). Американський оглядач констатує: до закликів звільнити пана Ситника почали прислухатися в українських громадських колах і в західних посольствах у Києві.

«Захід може сильно наполягати на тому, щоб замінити керівництво НАБУ більш об’єктивними фігурами, аби зберегти майбутню спроможність чи навіть існування бюро», – прогнозує The Washington Times, наголошуючи, що доля майбутньої допомоги від міжнародних агентств Україні залежить і від здатності країни подолати спадщину радянської корупції.