Ключовими причинами еміграції є не лише політичні переслідування, але й економічні перешкоди

Загрозою номер один для стабільності Росії є стрімке зростання кількості росіян, які залишають рідну країну в пошуках політичних свобод і економічних можливостей на Заході. Цю думку висловив на сторінках Newsweek експерт Atlantic Council Рейчел Енслі, посилаючись на дані Дослідницької програми з питань Європи та Євразії.

З президенством Путіна почалася епоха, в якій реваншистська Росія ліквідовує соціальні свободи у себе вдома, щоби поширювати свою агресію та вплив на глобальній арені, йдеться в статті. Але ці зусилля можуть похитнутися через нестабільність всередині РФ.

Експерти програми звертають увагу на те, що еміграція 1,8 мільйона росіян за 14 років – це офіційні цифри. За її словами, ця тенденція посилюється. Жорстоке переслідування громадянського суспільства, відсутність економічних можливостей та незалежних ЗМІ зробили свій внесок у посилення еміграції.

«Саме ті люди, яким би варто було лишитися в Росії, щоби зробити її великою в економічному сенсі, якраз і їдуть з країни».

Російський еколог Євгенія Чірікова зауважила, що через високі ціни на нафту і газ, а також гостру залежність Європи від російських енергоносіїв головним ресурсом для російської влади були зовсім не люди. Тепер, коли ціни на нафту, вугілля, природний газ падають, російським елітам потрібні гроші для самозбагачення.

Консультант Університету Рутґера Сєргєй Єрофєєв зауважив, що «якість людського капіталу Росії продовжує погіршуватися». Він зауважив, що нинішня хвиля масової еміграції росіян складна, якщо подивитися на спектр причин, чому люди їдуть з Росії.

Колишній посол США в Україні Джон Гербст зауважив, що еміграція вказує на більш широкі проблеми РФ. На його думку, росіяни їдуть з рідної країни як з економічних, так і з політичних причин. Чірікова з ним погодилася, нагадавши, що переслідування громдянського суспільства в Росії змусило багатьох його активістів тікати з країни заради безпеки.

Власне, кампанія проти переобрання Путіна президентом в 2012 році стикнулась з жорсткою відповіддю влади, що призвело до масової втечі з країни активістів. Єрофєєв зауважив, що хвилю російської еміграції в 2012 році спричинили не лише політичні переслідування, але й економічні перешкоди. На його думку, російський творчий клас на шляху свого розвитку зрозумів, що не може реалізувати свій потенціал через зростання корупції. Тому російські бізнесмени залишили Росію, розуміючи, що не зможуть в її умовах втілити всі свої задуми.

Оцінюючи природу причин для еміграції в Росії, фахівці зауважують, що ключова проблема криється у зміні соціального контракту між Путіним і росіянами. Ставши президентом, Путін відмовився від певних свобод, щоби відновити російську економіку після розпаду СРСР. Однак цей соціальний контракт більше не діє для людей, які дійсно могли допомогти відбудувати економіку.

«Не зважаючи на те, яку саме стабільність режим може забезпечити, він не зміг стримати людей, які повинні були стати рушієм економічного розвитку. Я думаю, це головна проблема режиму».

Раніше видання The Economist писало, що Східну Європу чекає обвал економіки через масову еміграцію. Колишні комуністичні країни в 2004 році приєдналися до ЄС, сподіваючись перетворитися на Німеччину чи Велику Британію. Але натомість значна частина робочої сили просто переїхала у ці заможні західні країни. Працездатне населення Латвії скоротилося на чверть з 2000 року. Третина тих, хто закінчив університети з 2002 до 2009 року, емігрували вже 2014-го. Опитування серед болгарських студентів-медиків свідчать, що 80-90% з них планують емігрувати після завершення навчання.

За матеріалами InoPressa

БЕЗ КОМЕНТАРІВ