Україна вшановує жертв трагедії Бабиного Яру
Україна вшановує жертв трагедії Бабиного Яру

Україна вшановує пам’ять жертв Бабиного Яру. Президент України Петро Порошенко у зв’язку з 74-ми роковинами трагедії заявляє, що необхідно докласти зусиль, щоби не допустити повторення злочинів тоталітаризму в майбутньому. Про це йдеться у зверненні глави держави до українського народу від 29 вересня 2015 року.

«Щороку цього дня ми вшановуємо пам’ять жертв масових страт у Бабиному Яру, які відбувалися протягом 1941–1943 років в окупованому нацистами Києві. Урочище Бабин Яр – всесвітньо відомий символ однієї з найтрагічніших сторінок Голокосту», – йдеться у зверненні глави держави.

Порошенко зазначив, що понад сто тисяч мирних жителів – євреїв, українців, ромів, представників інших національностей, а також військовополонених, учасників українського визвольного руху, в’язнів Сирецького концтабору – були розстріляні та знайшли спочинок у київській землі. Він наголосив, що майже три чверті століття відділяють сьогоднішній день від початку тих трагічних подій, але пам’ять щоразу повертає до уроків минулого нагадуванням про свавілля антигуманних режимів, які й нині чиняться у різних країнах. Зокрема, український народ уже другий рік поспіль веде героїчну боротьбу за суверенітет і територіальну цілісність. «В ім’я гідного життя і мирного розвитку нашої держави маємо докласти усіх зусиль, аби зупинити агресора та не допустити повторення злочинів тоталітаризму в майбутньому», – заявив Порошенко.

Кабінет міністрів України, у свою чергу, ухвалив рішення про створення організаційного комітету із проведення заходів до 75-х роковин трагедії Бабиного Яру, які відзначатимуть 2016-го року. Зокрема, за словами прем`єра, має з`явитися «меморіал світового рівня».

У церемонії вшанування пам’яті жертв трагедії Бабиного Яру 29 вересня 2015 року беруть участь члени Кабінету міністрів України, а також представники громадськості, дипломатичного корпусу, церковні ієрархи.

Довідка: Бабин Яр – урочище в північно-західній частині Києва, між районами Лук’янівка та Сирець. Бабин Яр став всесвітньо відомим як місце масових розстрілів цивільного населення, що здійснювалися німецькими окупаційними військами в 1941 році. Нині на території Бабиного Яру розташовуються декілька пам’ятників і меморіальних комплексів жертвам Голокосту.

Офіційним днем пам’яті жертв Бабиного Яру вважається 29 вересня. Напередодні цього дня в 1941 році на вулицях Києва з’явився наказ: «Всі жиди міста Києва і його околиць повинні з’явитися в понеділок, 29 вересня 1941 року, до 8 години ранку на кут Мельникової і Доктерівської вулиць (біля кладовища). Узяти з собою документи, гроші й цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з жидів не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені жидами квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний», – йшлося в ньому.

За два дні 29-30 вересня 1941 зондеркоманда 4а під командуванням штандартенфюрера Пауля Блобеля за участю частин вермахту (6-ій армії) розстріляли в цьому яру 33 771 осіб – майже все єврейське населення Києва. Подальші розстріли євреїв пройшли 1, 2, 8 і 11 жовтня 1941, за цей час було розстріляно приблизно 17 тисяч євреїв.

Масові страти продовжувалися аж до відходу німців з Києва. 10 січня 1942 року було розстріляно близько 100 матросів Дніпровського загону Пінської військової флотилії. Також у 1941-1943 рр. у Бабиному Яру розстріляли 621 члена ОУН (фракція Степана Бандери), зокрема, й українську поетесу Олену Телігу та її чоловіка, у якого була можливість врятуватися, але він вважав за краще залишитися з дружиною і колегами з редакції «Українське слово» (редактор Іван Рогач).

Крім того, Бабин Яр став місцем розстрілу п’яти таборів ромів. За різними підрахунками, в Бабиному Яру в 1941-1943 було розстріляно від 70 тисяч до 200 тисяч осіб.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ