Під час візиту до Болгарії патріарх Російської православної церкви Кіріл розродився далеко не дипломатичною промовою в присутності президента цієї держави. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник обміркував, заради чого Кіріл (Ґундяєв) вдався до незвичних для релігійного діяча висловлювань.

Під час нещодавнього візиту до Болгарії патріарх РПЦ Кіріл (Ґундяєв) дозволив собі публічну критику не зовсім проросійської влади, породивши обурення в болгарському суспільстві. У відповідь на врівноважену промову президента цієї держави, що висловив повагу до пам’яті росіян та представників інших народів, що загинули під час російсько-турецької війни, болгари почули крик російського егоцентризму – мовляв, саме Росія звільнила південних слов’ян, і це треба вічно пам’ятати! Ба більше, Кіріл натякнув на «зрадництво» болгар, які воювали проти Росії у Першій та Другій світових війнах.

«У Болгарії розгоряється скандал. Навіть найбільш проросійські сили змушені мовчати, а підтримка скандального російського гостя викликає обурення в народі. Для росіян звично визволяти народи  й відтак робити їх своїми ворогами. Можливо, що спічрайтери патріарха очікували на іншу реакцію, зважаючи на часи СРСР і тодішній статус «майже 16-ї республіки».

Та насправді все куди прозаїчніше – промова була спрямована насамперед на російського слухача (у переддень виборів, знову ж таки). Треба ще раз показати, яким Кремль (рупором якого виступає РПЦ) може бути різким, недипломатичним і загрозливим. Принаймні так, бо ж у реальній політиці втрати позицій під тиском Вашинґтону слідують одна за одною. У такій ситуації і вихватки релігійного лідера, який, втім, не несе прямої політичної відповідальності, – вже щось», – зазначає експерт.

Зрештою, на його думку, для українців це привід скористатися ситуацією. Щоби болгари не так пильно дивилися вбік Кремля, а більше цінували відносини з Україною, яка становить захисний бар’єр між Балканами та російським ведмедем.