Політолог Петро Олещук

В одній з «київських» груп опублікували фотографії з парку Шевченка після того, як там учора «відривалися» англійські футбольні фанати.

Більшість коментаторів демонструють «розрив шаблону».

Вони відкрили для себе, що Європа населена не лише світлими ельфами, але і футбольними фанатами, які на ельфів схожі дуже слабко.

Оці всі коментарі про «європейське бидло» безмежно веселять. Очевидно, у нас громадяни і справді переконані, що порядок у європейців записаний на генетичному рівні. Народився – і ти вже джентльмен з моноклем та у циліндрі.

Хоча записаний він на рівні державних інституцій, з яких ключовим є відповідальність.

Так, Європа починається з відповідальності. Тобто, коли ти відповідаєш рано чи пізно за будь-які свої дії. За корупцію, за викидання сміття, руйнацію історичних споруд – за все буде відповідальність. Часто – дуже серйозна. Щонайменше – грошима.

Розуміння того, що не поважати закон – досить дороге задоволення, і сформувало «європейську цивілізацію». При цьому, ті, хто закон не поважає, є і там. Тільки вони за це здебільшого платять або розплачуються.

Відповідальність для українців – абстракція. Вона навіть з нашою мораллю слабко пов’язана.

Я помічав мільйон разів, коли у нас починають захищати будь-якого злочинця під будь-яким приводом, що він «гарний хлопець», або «йому не пощастило». А якщо у тебе є гроші, то відповідальність для тебе взагалі нічого не означає.

Хтось викидає сміття у лісі, хтось валить ліс, хтось тягне весь метал, який бачить… І це породжує аксіому українського суспільства: «Якщо більшість у чомусь та й винувата, то не винуватий ніхто».

Це і породжує ту атмосферу веселого свинства, яку моментально відчули британські фанати та радо взяли у ній участь. Ще раз довівши, що вони – такі самі люди, як і ми. Тільки більшу частину життя живуть в суспільстві, організованному на дещо інших засадах.

Джерело: Петро Олещук