Політолог Петро Олещук

Останнім часом посилюються численні спекуляції з усіх сторін щодо «газової теми» та тарифів. Власне, як на мене, то треба наголосити, що останнє підвищення було так або інакше запрограмоване десятиліття тому після підписання відповідного Меморандуму з МВФ, де було конкретне зобов’язання вирівняти тарифи для населення і промисловості.

МВФ повернувся до цього питання минулого року, коли настав пік виплат за зовнішніми боргами і Україні потрібні були для цього гроші. Питання стояло руба – або піднімаєте тарифи, або оголошуєте дефолт. Уряд обрав перший варіант – разом з усіма викликами, які супроводжували це рішення.

При цьому, все одно ключове питання, від якого буде залежати ціна на газ найближчим часом – це енергоефективність та видобуток українського газу. ЄС дає на підвищення енергоефективності 3 млрд. грн. Є кошти на це і у вітчизняному бюджеті.
Але всі розуміють, що зростання видобутку нашого газу – це поки що проблема, а не досягнення. Власне, опосередкованим визнанням неефективності видобутку газу та низьких темпів його зростання можна вважати звільнення керівника «Укргазвидобування». Ну, і не забуваємо, що «Укргазвидобування» – дочірня компанія «Нафтогазу», де дуже люблять виписувати собі премії, а от працювати люблять менше. Очевидно, що невиконання відповідних програм – це відповідальність у тому числі і «Нафтогазу». Зрозуміло, що для максимальної ефективності видобутку українських енергоресурсів потрібна дерегуляція. Останнім часом спрощуються процедури доступу до надр та відкривається геологічна інформація. Зрозуміло, що потрібні подальші кроки для залучення інвестицій, адже Україна має третє місце за розвіданими у Європі запасами газу, і в такій ситуації досить важко пояснювати, чому Україна не використовує цей потенціал.

Джерело: Петро Олещук